Byznys
18/08/2022 Jaroslav Baďura

​Skupina ISMM dále roste, miliardovému obratu mají pomoci nové fabriky

Miloslav Cváček buduje svůj americký sen v Moravskoslezském kraji.

Zatímco řada firem napříč odvětvími žehrá na krizi, stále dražší energie, nedostatek lidí, potíže se surovinami a další problémy, on kupuje a otvírá fabriku za fabrikou.

Z firmičky na výrobu dílů pro zemědělské stroje je dnes rostoucí a úspěšná skupina šesti firem, s celkem osmi továrnami v Moravskoslezském kraji, rostoucím počtem zakázek a a na letošek plánovaným obratem k 1,5 miliardy korun.

Poslední dvě velké investice se odehrály loni na podzim. „Už v průběhu roku probíhaly přípravy, dlouhodobě jsme řešili nadbytek zakázek a nedostatek kapacit – měli jsme přetlak asi padesáti procent zakázek. Již nám nestačily kapacity v rámci stávající struktury,“ říká majitel ISMM Group Miloslav Cváček v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

„Někdy v polovině loňského roku jsem tedy začal aktivně hledat nějaký nový výrobní areál, kde bychom mohli vytvořit další výrobní závod ISMM a tím tak reagovat na tehdejší situaci. Nakonec se to povedlo. Ve Městě Albrechtice na Bruntálsku byl už nějakou dobu na prodej areál Bosch Termotechnika. Jednalo se o bývalou fabriku Dakon.“

Jde o areál o zhruba čtyřech hektarech. „Rozhodně se jedná o nejlepší areál, který máme momentálně k dispozici. Jediná nevýhoda je v tom, že je od nás trošku z ruky, ale to není zase až takový problém. Od 1. prosince 2021 jsme tam oficiálně rozjeli pátý výrobní závod ISMM. Samozřejmě jsme provedli určité rekonstrukce, nemohli jsme se tam nastěhovat hned, i když stav budov, pozemků a komunikací byl opravdu skvělý. Vytvořili jsme si určitou koncepci, provedli rekonstrukce a 9. června 2022 jsme areál slavnostně otevřeli.“

Co to dnes ISMM Group vlastně je?
ISMM Group zahrnuje šest společností. Vlajková loď je strojírenská firma ISMM Production & Business Cooperation s.r.o. Celá skupina zaměstnává přes pět set zaměstnanců. Řádově jich je možná až pět set padesát, jelikož máme také agenturní pracovníky. Obrat plánujeme na letošní rok v hodnotě kolo milardy a půl.

Jde o kontinuální růst?
Určitě ano. Hlavní společnost ISMM Production & Business Cooperation s.r.o. měla meziroční růst přes padesát procent. Šlo to tedy výrazně nahoru.

Jak se to stalo?
Jak už jsem říkal, měli jsme přetlak zakázek. Reagovali jsme novým závodem a momentálně se snažíme veškeré nové zakázky zprocesovat, což se později projeví ve fakturaci.

Co se ve vašich fabrikách vyrábí?
Naše hlavní firma má pět výrobních závodů. Když se na to podíváme z hlediska historie, tak jsme začínali v Jistebníku, kde máme momentálně dva výrobní závody a v jednom z nich, který je celkově nejstarší (od r. 2007), se koncentruje výroba větších svařenců, které jsou určené především pro manipulační techniku - automobilový průmysl. Jedná se o klasické větší svařence včetně obrábění. V druhém jistebnickém závodě z roku 2020 vznikla prvovýroba, což jsou pálící technologie - laser, plasma a ohraňovací lisy, které materiál nadělí a ohnou a ten pak pokračuje do svařovny. V Bravanticích máme od roku 2011 závod, který dělá menší svařence. Ve Štítině u Opavy probíhá od roku 2013 výroba samostatných podskupin, které jdou i do laku. Vše, co je později určeno k práškovému lakování, se vyrábí právě tam. Nově k tomu všemu přibylo již zmíněné Město Albrechtice, kde je opět dělení materiálů, laser, plasma, stříhací nůžky, pily, vrtačky… Je tam také obrobna, kterou jsme převzali od Bosche a sami návazně dokoupili CNC obráběcí centrum a nyní čekáme na CNC soustruh. Kompletní výroba in house. Vše se tam tedy vypálí, ohne, svaří, nalakuje a smontuje.

Už tam také lakujete?
Ano, součástí areálu byla také prášková lakovna. Byl to docela důležitý bod při mém rozhodování, zda do koupě jít či ne. Momentálně jsme ve fázi, že tam připravujeme pořízení ještě jedné velké práškové lakovny s opcí na KTL technologie.

V tuto chvíli se dá tedy říct, že jste schopni pokrýt jakoukoliv poptávku?
Určitě ano. Výrobně jsme schopni zabezpečit vše, co zákazník potřebuje. Máme k dispozici veškeré technologie, které jsou strojírensky nezbytné. Navíc máme také kaskádu lisů, které jsme původně neměli. Postupně je začínáme využívat a to, co jsme dělali mimo, už budeme dělat u nás.

Loni jste také ještě koupili bývalou Strojírnu Jan Bacho?
Když jsme kupovali areál ve Městě Albrechtice, tak nás oslovili teď už bývalí majitelé Strojírny Jan Bacho v Dívčím Hradě. Kdysi se tam nacházela stará STS, kterou zprivatizoval Jan Bacho, zaměstnával tam zhruba sto lidí a poté firmu prodal dvěma investorůma ti to po dvou letech prodali mně a tedy ISMM. Firma dělá trošku jiný typ strojařiny, než děláme my. Mají jiné technologie, zejména velké horizontky, a viděl jsem to jako dobrou synergii. Dobře spolupracují a vytváří to dobrou kvalitu pro naše zákazníky a současně rozšiřujeme portfolio původních zákazníků strojíren.

Plánujete teď nějaké další rozšiřování nebo bude naopak období klidu?
Myslím si, že bude teď velká turbulence na trhu s firmami. Dnešní doba bude vytvářet stresové situace a bude potřeba, se rozhodovat, co s firmami dále. Už se určité tendence objevují, v nabídce budou určitě nejrůznější firmy a bude to dobrá příležitost i pro nás, pokud narazíme na firmu, která nám dobře synergicky zapadne do portfolia nebo bude mít nějaký zajímavý finální produkt. Můj akviziční tým bude mít hodně práce (směje se).

Jste od začátku výrobce komponentů a montovaných dílů pro zemědělské stroje, je tomu stále tak?
Ano, děláme hlavně svařované díly plus montované podskupiny pro zemědělské stroje. Jedná se konkrétně o to, co traktory táhnou na poli. Podle barvy poznáme, o jakého výrobce se jedná a z takových sedmdesáti procent jsou tam i naše komponenty. Z top deseti výrobců zemědělské techniky v Evropě dodáváme do pěti společností.

Pocítili jste nějaké problémy ohledně covidu či války na Ukrajině nebo růstu cen energií nebo jste vítězové krize a zemědělství se nic z toho nedotklo?
Obecně se říká, že jíst se bude pořád a platí to i v těchto složitých časech. Zemědělství tedy stabilně byznys má, i když na začátku covidu byla silná vlna nejistoty, kdy se nevědělo, co a jak bude. Trvalo to ale asi dva až tři měsíce a poté se vše vrátilo zpět do starých kolejí. Evropská unie navíc stále podporuje zemědělce a poptávka po nových strojích je. Dá se říct, že tyto stroje jsou tedy neustále v kurzu a občas sami nechápeme, kolik toho naši zákazníci dokáží prodat.

Pociťujete nějak nedostatek materiálu, případně navýšení energií?
Musím říct, že invaze Ruska na Ukrajinu zamávala a stále mává s energetickými trhy opravdu významně. Je pravda, že po období covidu došlo k lehkému poklesu ceny železa, ale s nástupem Ruska do války s Ukrajinou raketově vystartovala až na dvojnásobnou částku, nicméně později opět začala klesat. Dodávky materiálu, konkrétně železné rudy, z Ukrajiny nějakým způsobem stále proudí, takže hutě se s tím dokázaly krátkodobě nějak popasovat. Plus samozřejmě šrot, který se postupně stabilizoval, ale je jasné, že je vysoká turbulence a nejistota na trhu. Nikdo neví, co se bude dít. Momentálně cena železa klesá a uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině. Cena plynu díky přiškrcení kohoutku z Ruska má tendence stoupat a bude to určitě významně míchat s kartami. Budeme se chovat tak, jak se chovají všichni a nerovnováhu přenášet do cen.

Stále platí, že veškerou vaši produkci vyvážíte do zahraničí?
Ano, stále to platí téměř stoprocentně – devadesát pět procent produkce exportujeme.

Bylo by pro vás tedy asi lepší euro než koruna?
Určitě ano. Vždycky říkám, že co se týče eura, tak na to mám trošku schizofrenní pohled. Jsem v roli podnikatele, spotřebitele a taky vnímám pohled státu. Státu vyhovuje, když to je přesně tak, jak to je. Má manévrovací prostor. V momentě, kdy koruna zmizí a zůstane euro, tak mu odpadne jeden velký nástroj - monetární politika. Pro stát je určitě výhodnější, když má jak fiskální, tedy rozpočtové nástroje, tak ty monetární, tedy měnové. Jako spotřebitel bych byl rád, kdyby bylo euro třeba za dvacet korun, protože by nám to snižovalo naše náklady při nákupu ze zahraničí. Jako podnikatel bych ale chtěl, aby tady bylo už euro, protože odpadnou kurzová rizika a můžeme pevně kalkulovat.

Jak je na tom vaše divize, která vyrábí mimo jiné teraco schodiště?
Firma ISMM & TESO měla docela dobrý rok. Povedlo se nám i lehce navýšit počet zaměstnanců, tržby šly nahoru, takže byznys se odehrává docela dobře. Jsme mimo jiné velký dodavatel také do projektu developerského bydlení vedle Karoliny. Není to tedy jen centrální schodiště v obchodním centru FORUM Nová Karolina, ale i domy, které se tam teď staví, budou mít schodiště od nás.

Není problém v tom, že se jedná o naprosto jiné podnikání, než jaké je v ISMM?
Není to problém, žije si to svým životem, je tam management a jedou samostatně. Jsou tam vytvořené vazby na firmy, které jsou na náš produkt zvyklé a funguje to bez problémů. Jako majitel si to kontroluji. Toto platí i pro Hotel Gong ve Štramberku, který vlastníme od roku 2015 a stále pokračujeme v jeho modernizaci. I zde budeme mít letos rekordní tržby.

Jak je na tom vaše podpora sportu? Ví se, že podporujete například kopřivnickou házenou a fotbal…
K tomu se přidal také americký fotbal, který má sídlo v Porubě. Stali jsme se jejich generálním partnerem, takže se teď jmenují ISMM Ostrava Steelers. Nově také podporujeme fotbalový klub ve Městě Albrechtice. Klub bude mít naše logo a bude se jmenovat FK ISMM Město Albrechtice. Hrají stejnou skupinu jako TJ ISMM Jistebník, který také podporujeme, takže budou soupeři a na vzájemný zápas začátkem září se už teď moc těším.

Sdílejte článek