Nejnovější zprávy: ​V roce 2020 investují SmVaK Ostrava do infrastruktury rekordních 683 milionů Budoucí inženýři mají v areálu VŠB-TUO nové špičkové laboratoře

Byznys

Sladký úspěch: Ostravská cukrárna Ollies je rodinnou firmou ČR roku 2016!

Chytlavý slogan „Mějte sladký život“ naprosto vystihuje podnikání ostravské cukrárny Ollies, která se nedávno sama dočkala velmi sladkého úspěchu. Stala se totiž vítězem 5. ročníku soutěže Equa bank Rodinná firma roku, kterou pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Ocenění „Equa bank Rodinná firma roku“ se v Česku uděluje již pátým rokem malému či střednímu podniku s rodinnou tradicí.

Vítěze soutěže vybrala odborná porota na základě ekonomických, ale i dalších kritérií, jakými jsou například růst obratu v posledních pěti letech, příspěvek k zaměstnanosti v regionu, počet generací vlastníka zapojených do podnikání či celkový podnikatelský příběh.

Ollies jako důkaz, že lze začít doslova z ničeho

„Velice si vážíme tohoto vysokého ocenění, které přináleží každému našemu zaměstnanci, neboť to jsou právě oni, kteří na úspěchu našeho podnikání mají největší podíl. Na začátku to nebyla žádná plánovaná cesta, jak vybudovat rodinnou firmu. Bereme to jako živý důkaz, že je možné v dnešním světě takovýto model podnikání začít zcela z ničeho a někam dojít,“ uvedl spoluzakladatel firmy Ivo Gondek.

Cesta Ollies přitom začala v roce 1999 v kuchyni ostravského panelákového bytu, kde svou cukrářskou firmu založili spolu s manželkou Olgou. V současné době provozují tři cukrárny a jedno bistro. Jejich výrobky si získaly oblibu i za hranicemi Moravskoslezského kraje, a to na Slovensku a v Polsku. K obchodním úspěchům rodině Gondekových pomáhá dalších téměř 90 pracovníků.

„Správa a rozšiřování rodinného majetku nás naplňuje i po emoční stránce. Jsme nekonečně vděční za pocity, které vidíme v reakcích spokojených zákazníků. Vytvořit ekonomické výsledky je skvělé, ale přičinit se o pozitivní změny v životě druhých, je ještě lepší. Toto ocenění vnímáme rovněž jako závazek, abychom ostatním firmám dodali odvahu jít svou vlastní cestou,“ doplnil Gondek.

Rodinné firmy? Pro hospodářství mají zásadní význam

Podle organizátorů soutěže je význam rodinných firem pro národní hospodářství zcela zásadní. Fungují totiž v podstatě jako vizitka stabilní ekonomiky. „Mají delší živostnost, jsou odolné v krizích, jsou stabilními a čitelnými obchodními partnery a v případě cílené podpory u nich nehrozí, že s nabytým know-how utečou třeba do Asie,“ řekl předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček.

Co se týče celkových výsledků soutěže Rodinná firma roku 2016, na druhém místě se umístila stavební firma Navláčil a třetí místo získala společnost Beznoska, jejíž výrobní sortiment tvoří implantáty, nástroje a operační pomůcky určené pro potřeby ortopedie a traumatologie.

Cenu veřejnosti si odnesla firma Gumex, která vyniká v oboru průmyslových hadic a těsnění na míru. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo 15. listopadu při příležitosti Dne podnikatelů České republiky.