Nejnovější zprávy: Projekt RBP má zkrátit čekání pacientů na magnetickou rezonanci Po letech čekání je to tady: Na jaře začne v Ostravě přeměna jatek na galerii

Společnost

Slezské zemské muzeum připomene život a módu v Československu

V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě začnou v úterý dvě výstavy, které muzeum připravilo u příležitosti stého výročí vzniku Československa.

Foto: wave.rozhlas.cz

Expozice přiblíží nejen meziválečné období, ale také historické módní trendy až do 80. let, řekla ČTK mluvčí muzea Romana Cieslarová.

"Prostřednictvím výstav bychom návštěvníkům rádi přiblížili nejen složitou národnostní a sociální problematiku Slezska a Ostravska, ale také průřez módními trendy tehdejšího Československa. Ačkoli tato dvě témata spolu na první pohled nemusejí souviset, autorům se podařilo je skvěle propojit a vytvořit zajímavé a pro návštěvníky atraktivní výstavy," řekla ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

První výstava je nazvaná Slezsko a Ostravsko 1918-1938. Návštěvníkům přiblíží specifické poměry v jednotlivých částech českého Slezska a Ostravska. Představí ale třeba i rozvoj kultury a aktivit pro volný čas.

"Éra první Československé republiky představuje dobu naplnění státoprávních a národně emancipačních snah českého národa. V žádném případě však nešlo o dobu ideální. Názorně nás o tom poučují dějiny československého Slezska a přilehlého průmyslového Ostravska, které díky specifické národnostní a sociální situaci umožňují jedinečný vhled do mnohovrstevnaté meziválečné reality," uvedl autor výstavy Ondřej Kolář.

Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit také s předními postavami politického a kulturního života regionu.

Další výstava nazvaná Móda osmiček: Trendy let 1918-1988 představí způsob odívání a proměnlivost módních stylů. "Součástí výstavy bude i ukázka módních oděvů a doplňků, které byly Slezskému zemskému muzeu věnovány či zapůjčeny během sběrných dnů konaných v loňském roce," uvedla autorka výstavy Martina Polomíková.

Vernisáž je připravena na 20. března od 17:00. Obě výstavy budou otevřeny až do 4. listopadu.