Společnost
03/10/2023 Petr Sobol

Slezskoostravský hrad v sobotu ožije hodokvasem, chystá se bohatý program

Foto: Roman Kuzmin

V sobotu 7. října jsou na Slezskoostravský hrad zváni všichni milovníci dobrého jídla, pití i zábavy. Proběhne tady hodokvas.

Program pro malé a velké zahrnuje vystoupení hudebních kapel, divadelní představení, ukázky dravců, práce s koňmi, ukázky řemesel, tvůrčí dílny nebo možnost vyzkoušet různé společenské a deskové hry. Gastro zóna je plná regionálních potravin, minipivovarů a dobrot sladkých i slaných.

Už v 9:30 se otevřou hradní brány, aby návštěvníci stihli první vystoupení na hlavním pódiu na nádvoří. V deset hodin zahájí program kapela ODZEMĚ, pětičlenné alternativní uskupení, které se inspiruje lidovými motivy i indiánskými rytmy. Již tradičně vystoupí také Kelt Grass Band. Kapela mající v repertoáru lidovou hudbu s akcentem na stopy dávné keltské kultury, jež využívá i velmi netradiční hudební nástroje. Odpoledne zpestří ostravští SKRAT a závěr Hodokvasu bude patřit kapele Golden Hits, se kterou si návštěvníci zazpívají známé hity českých i slovenských interpretů.

Pódium na nádvoří oživí také gastro show Śląskie Smaki. Uvaří tradiční polské pokrmy a zároveň na hrad přijedou se svým food truckem. Dále vystoupí gymnastky z GK Vítkovice a nejenom zahraje i pražské Divadlo nejen pro děti – Hrušková, Přeučil, Rohlíček. Do děje divadelního představení Čert a Káča vtáhne diváky první česká Popelka, z černobílé verze pohádky, Eva Hrušková a její syn Zdeněk Rohlíček.

Nádvoří bude plné stánků s jídlem - sladkým, slaným, bezmasým, masovým i bezlepkovým, s nápoji od nealka přes víno a medovinu až po pivo z lokálních minipivovarů. Zakoupit bude možné také drobné dárkové předměty, bižuterii, minerály, čaje, sirupy nebo zboží se známkou Regionální potravina.

Na nádvoří budou kováři, návštěvníci se taky mohou přiučit tkaní na stavu. Své řemeslo předvedou výrobci tradičních dřevěných hudebních nástrojů – Filip Jantula, aneb Čarozvuk a Rostislav Žďárský. Tyto hudební nástroje bude možné rovněž zakoupit. Děti se mohou svézt na dřevěném historickém kolotoči, vyzkoušet ražbu mincí či střelbu z kuše. Tajuplný svět podivuhodných her předvede Jiří Šebesta, který vyrábí neobvyklé společenské hry a návštěvníci si je mohou na hodokvasu zahrát. Ve tvůrčích dílnách pro děti i dospělé si bude možné odlít vlastní svíci, vyrobit mýdlo nebo sůl do koupele, nebo si vyzkoušet techniku gravírování. Dílničky si připravil také Milan Šťastný, kterého návštěvníci najdou v malém sále, kde od 14 hodin zahraje také loutkové představení pro děti. A vzhledem k prostředí hradu budou k vidění také ukázky hrdelního a útrpného práva.

V klidnějším amfiteátru bude po celý den k dispozici malování na obličej, vystoupí zde sokolník s ukázkami dravců a ve dvou blocích se uskuteční také show S koňmi jinak. O hudební doprovod se v průběhu dne postará Flašinetář František. „Chceme, ať se hodokvas stane tradiční hradní akcí, kam se budou návštěvníci rádi vracet. Program se snažíme proto vytvářet velmi různorodý. Chybět nebudou některé oblíbené stálice, jako například kapela Kelt Grass Band nebo sokolník Karel Nejman. Snažíme se ale pro každý ročník vymyslet něco nového, letos třeba fotokoutek, hledání pokladu pro děti, poprvé se na pódiu bude vařit i zahraniční kuchyně – a to díky projektu Śląskie Smaki, který dorazí z Polska.“ říká manažerka akce Denisa Ježková.

Velký sál se promění v zázemí Sdružení volného času Korunka, které bude bavit děti různými úkoly a dílničkami, deskové hry si bude možné vyzkoušet u MINDOKu a v sále budou také karikaturistu Miroslava Porubu, který zájemcům vytvoří černobílou karikaturu.

Lákadlem pro děti může být zakoupení hradních štěstíček a hledání pokladu – hrací karty budou k dispozici u vstupu do hradu a po sesbírání razítek získají malí návštěvníci drobnou odměnu.

Sdílejte článek