Proměny kraje
13/02/2019 Jan Smekal

​Sníh odtává postupně, takže pomohl spodním vodám, říká Jiří Pagáč

Letošní zima je poměrně bohatá na sníh. Pomohla tak proti suchu, které v předešlém roce trápilo nejen Moravskoslezský kraj, ale celou republiku. Sníh pomohl spodním vodám a takřka zaplněné jsou také vodní nádrže.

Vedení Moravskoslezského kraje v úterý vyjelo do Klimkovic, kde diskutovalo o důležitých tématech a problémech, které trápí místní lidi. Krajští představitelé pak mluvili také o opatřeních, která by měla region uchránit od extrémních meteorologických a hydrologických jevů, jakými jsou sucho či povodně.

Na jednání nechyběl ani generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Pagáč.

„Chtěl bych poděkovat, že jsme se jako Povodí Odry mohli zúčastnit této výjezdní Rady Moravskoslezského kraje. Mohli jsme tak diskutovat o tom, jak Povodí Odry přistupuje k problematice sucha. Mohl jsem podat příznivé informace, protože v současné době žádné extrémy nehrozí,“ ubezpečil Jiří Pagáč.

Loni se celá republika včetně Moravskoslezského kraje potýkala s extrémním suchem. Pomohla v tomto ohledu letošní zima, která je poměrně bohatá na sníh?
Pokud jde o sucho, to bylo skutečně enormní. V zimě však napadlo hodně sněhu hlavně v Beskydech, v Jeseníkách to pak bylo přece jenom méně. Pomohlo nám, že hlavně ve vyšších oblastech sníh napadl a pak postupně odtával, takže pomohl spodním vodám.

Přiblížíte, jak se zima projevila na naplněnosti jednotlivých nádrží v kraji?
Současná naplněnost nádrží je poměrně vysoká. Vodní nádrž Šance je naplněna z 62 procent, ale to z toho důvodu, že ji naplňujeme postupně po rozsáhlé rekonstrukci. Na kaskádě nádrže Slezská Harta a Kružberk je to 90 procent, ale tam víme, že nádrže na jaře po odtání sněhu ještě doplníme. Další tři nádrže, Morávka, Žermanice a Těrlicko, jsou úplně plné.

Nehrozí tak, že by kupříkladu některé průmyslové podniky byly nějak omezené v souvislosti s nedostatkem vody?
Současná výchozí pozice je dobrá. Momentálně se dá říct, že nic takového nehrozí.

Sucho je přírodní jev. Dá se mu nějak předcházet? Je možné se na něj připravit?
Efektem, který doprovází sucho, je to, že vzrůstá odběr vody. Jak pro průmysl, tak co se týče pitné vody. S tím se musíme vypořádat. Vzhledem k tomu, že u nás máme vodohospodářskou soustavu, která obsahuje nádrže vodárenské i průmyslové, které jsou propojené a spolupracují spolu a jsou schopny zvládat sucho, tak můžeme dnes říct, že zásobování vodou pro obyvatele kraje je se zabezpečeností 100 procent. Z tohoto pohledu tak u nás až takové problémy nejsou. Náš kraj je specifický v tom, že devadesát procent odběru vody se odebírá z našich povrchových zdrojů a jen deset procent odběru se odebírá ze spodní vody. A zmíněných devadesát procent povrchových zdrojů má momentálně zabezpečenost plných sto procent.

Města jsou sice bez sněhu, ale na horách je ho momentálně ještě hodně. Nehrozí nebezpečí povodní, pokud by se výrazněji oteplilo a sníh začal rychle tát?
Naše povodí je specifické v tom, že jarní tání probíhá pomalu, pozvolna. Když se ohlédneme do minulosti, tak se někde voda vylila, ale to na horách bylo ještě o poznání více sněhu, než je tam teď. Této hrozby se proto letos nijak zvlášť neobáváme. Horší by bylo, kdyby do tání přišel déšť, ale to jsme schopní zvládnout.

Čekají Povodí Odry v nejbližší době nějaké významnější opravy?
V letošním roce máme v plánu jednu velice důležitou stavební akci, a sice opravu přivaděče Žermanice. Je to přivaděč, který přivádí vodu z řeky Morávky do Žermanic. Byl postavený asi před padesáti lety a dnes je na hranici své životnosti. V letošním roce proto chceme zrekonstruovat dva kilometry tohoto přivaděče. Toto je akce za zhruba 120 milionů korun. Přivaděč tvoří betonové koryto, které už je značně zkorodované. Uniká nám tak voda do podloží a tím dochází ke ztrátě vody. Když totiž pouštíme vodu z Morávky do Žermanic, tak zhruba 40 procent vody se nám v této části přivaděče ztratí. Tímto zvýšíme účinnost převodu vody.

Sdílejte článek