Nejnovější zprávy: Hasiči museli přeložit tisíce tun horkého uhlí, aby nezačalo hořet ​Obrazem: Kouzelné narozeniny Světa techniky, Harry Potter a úsměvy dětí

Politika

Soud udělil podmínky v kauze zakázek ve Frýdku-Místku. Primátora Pobuckého zprostil obžaloby

Okresní soud ve Frýdku-Místku dnes udělil podmíněné tresty v kauzách spojených s frýdecko-místeckým magistrátem. Primátora Michala Pobuckého (ČSSD), který se podle obžaloby podílel na zahlazování dopravních přestupků, obžaloby zprostil.

Za manipulaci s veřejnými zakázkami soud potrestal například bývalého náměstka primátora Dalibora Hrabce, ředitele městské policie Milana Sněhotu a další lidi.

Na lavici obžalovaných usedlo 14 lidí a jedna firma. Soud jim udělil podmíněné tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let. Některým obžalovaným udělil navíc i peněžité tresty od 30.000 do 500.000 korun a zákaz činnosti.

Obžaloba byla složena ze dvou kauz. Podle státního zástupce část obžalovaných manipulovala s veřejnými zakázkami. Jedním z obžalovaných v této části obžaloby byl například bývalý náměstek primátora Dalibor Hrabec, kterému soud vyměřil podmíněný trest 2,5 roku, či ředitel městské policie Milan Sněhota, který dostal tříletou podmínku.

Jednalo se o 20 veřejných zakázek v úhrnném objemu zhruba 12 milionů korun. Výběrová řízení u nich byla podle obžaloby připravena pro konkrétního, předem určeného vítěze. V jiných případech se podle obžaloby další zájemci přihlásili do výběrového řízení jen formálně

„Muselo být obžalovaným jasné, že zakázky nejsou čisté, že jsou zmanipulované,“ řekl soudce. Dodal, že takto výběrová řízení probíhat nemůžou. „Doufám, že to není jen špička ledovce,“ konstatoval.

Druhá část obžaloby řešila podezření ze zahlazování dopravních přestupků. Machinace v osmi případech podle obžaloby dělala městská policie na přání některého z úředníků či představitelů magistrátu.

Většinou šlo o špatné parkování. Obžalovaný primátor Pobucký vinu popřel, podle něj je absurdní a účelové. Dnešní osvobozující rozsudek uvítal. „Potvrdilo se to, co jsem už několik let tvrdil. Že jsem nic nespáchal,“ prohlásil po vynesení rozsudku.

Podle soudce ale existuje podezření, že Pobucký minimálně věděl, že takové praktiky na magistrátu existují. „Je zřejmé, že pan Sněhota hlásil celou záležitost panu Pobuckému. Řetězec důkazů ale není tak úplný, aby bylo možné i jeho vině rozhodnout,“ řekl soudce.

Podle něj se přestupky ve městě řešili klientelistickým způsobem. „Pohled justice na tyto věci se v poslední době zpřísnil. Lidé by měli zapomenout, že někde mají nějakého známého,“ míní.

Odsouzený ředitel městské policie Sněhota figuroval v obou kauzách. K rozsudku se nechtěl vyjadřovat. Primátor Pobucký řekl, že ve funkci zůstane i nadále. „Počkáme až bude rozsudek pravomocný,“ řekl.

Případem se bude zabývat Krajský soud v Ostravě. Odsouzení se odvolali nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Lhůtu si vzal i státní zástupce Ladislav Hradil. „Jsem spokojený. Někteří obžalovaní by si zasloužili vyšší tresty. Soud ale udělil vysoké peněžité tresty,“ uvedl Hradil.

Původní obžaloba byla mnohem obsáhlejší. Podána totiž byla na 34 fyzických osob a čtyři firmy. U většiny z nich ale bylo stíhání podmíněně zastaveno, popřípadě se s nimi žalobce dohodl na vině a trestu. „Přiznali se ke svému podílu na trestné činnosti a usvědčili i některé další, na které byla podána obžaloba,“ řekl žalobce.