Politika
06/01/2017 ČTK

Soud zprostil muže, který prý chtěl podplatit primátora Ostravy

Ostravský okresní soud dnes zprostil obžaloby Jiřího Lukeše, který se zpovídal z pokusu podplatit primátora Ostravy Tomáše Macuru (ANO) a jeho náměstkyni Kateřinu Šebestovou.

Podle soudu se neprokázalo, že se stal zločin. Bývalý zaměstnanec teplárenské společnosti Veolia a člen odborné komise pro spolupráci mezi městem a firmou Lukeš podle obžaloby nabídl Macurovi a jeho prostřednictvím i Šebestové každému přes 100.000 korun. Oba byli v komisi stanovící například vývoj cen tepla ve městě. Peníze označil za příspěvek na dovolenou, uvedla obžaloba.

Lukeš to ale od začátku popíral. Tvrdil, že se stal obětí politické hry. „V tomto směru mám absolutně čisté svědomí. Primátorovi jsem žádný úplatek nenabídl. Ani jsem od něho nic nepožadoval. Kauza je politická,“ tvrdil dnes u soudu obžalovaný muž, který je již v důchodu. Před tím působil jako poradce generálního ředitele společnosti Veolia dříve Dalkia. Ještě dříve byl jeho náměstkem.

Lukeš a Macura se jako členové komise, která například kontroluje správnost výpočtu ceny tepla pro Ostravany, poprvé potkali loni 24. února. Macura byl tehdy čerstvě zvoleným primátorem. Z této pozice se stal i členem pracovní komise, společně s ním jeho náměstkyně Kateřina Šebestová. Podle obžaloby úplatek prostřednictvím primátora Lukeš nabídl i jí.

Právě na zasedání komise podle Macury korupční nabídka padla. Souvisela údajně s neoficiálním vyplácením odměn pro členy komise. V minulosti firma vyplácela odměny oficiálně, v roce 2010 to zastupitelstvo ukončilo. Lukeš podle Macury řekl, že společnost zástupcům města odměny neformálně vyplácí nadále. „Do obálky dostanou částku přes 100.000 korun. Je to možno chápat jako přilepšení na dovolenou,“ uvedl státní zástupce v obžalobě. Slíbená odměna měla být na dalším zasedání komise v dubnu, dodal.

Lukeš to popírá. Uvedl, že primátora skutečně po jednání o rozhovor požádal. Důvodem ale byla snaha získat záštitu primátora a podporu města při pořádání jízdy veteránů Moravia Rallye. Podporu od města na tento projekt nakonec získal. Na odměňování členů komise se zeptal primátor, řekl Lukeš. „Odpověděl jsem mu, že v minulosti firma oficiálně vyplácela odměny na základě uzavřených smluv,“ uvedl při výslechu na policii. Dodal, že se primátora jen zeptal, zda by se v tomto mělo pokračovat.

Macura už dříve řekl, že Lukešova slova i s odstupem času vnímá jako korupční nabídku. „Chápu, že to je v rovině tvrzení proti tvrzení. Ta nabídka mi ale učiněna byla, byl jsem povinen ji oznámit,“ řekl primátor.

Sdílejte článek