Nejnovější zprávy: ​Hokus Pokus. Nejen Ostravané objevují krásu naturálních vín Pět strážníků z martinovské služebny má covid, 38 jich je v karanténě

Byznys

Specialisté v Krnově připravují nově léčiva pro onkologické pacienty i ze Šumperska

Přes 500 injekcí a infuzí s obsahem cytostatik už připravili odborníci ve speciální části lékárny krnovské nemocnice pro pacienty Nemocnice Šumperk. Jde o spolupráci, která pomáhá vážně nemocným lidem ze sousedního Olomouckého kraje.

„Přestože naším zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, spolupráci jsme se nebránili, právě naopak – s ohledem na pacienty, kteří nemohou za léčbou cestovat. Překonávat při léčbě delší vzdálenosti je pro tyto lidi velmi vyčerpávající,“ říká ředitel krnovské nemocnice doktor Ladislav Václavec.

Úkolem specializovaného pracoviště krnovské nemocniční lékárny je připravovat infúze a injekce s obsahem cytostatik pro pacienty, kteří jsou léčeni na oddělení klinické onkologie, a to především v krnovské nemocnici.

„Pacienti mohou mít bolesti, může jim být nevolno a mohou zvracet v důsledku cytostatické léčby, proto je pro ně nesmírně důležité, aby byli léčeni v co nejkratší vzdálenosti od domova,“ uvádí vedoucí Ústavní lékárny Kateřina Vašířová.

Od roku 2008, kdy se v krnovské nemocnici otevřelo pracoviště přípravy cytostatik, připravují farmaceuti kolem patnácti set infúzí a injekcí ročně pro několik set onkologicky nemocných pacientů, kteří musí pravidelně dostávat cytostatika. Během loňského roku vyrobilo pracoviště téměř 2 000 infuzí a injekcí.

„Je to specializovaný úsek, na němž se v superčistých podmínkách ve speciálních přístrojích – izolátorech – připravují léky, které pomáhají v léčbě pacientů s rakovinou. Pracoviště splňuje nejpřísnější normy pro přípravu sterilních léčiv a bezpečné přípravy cytostatik,“ vysvětluje ředitel nemocnice Václavec a vysvětluje, že cytostatika jsou podávána také jako pomocná léčba po operačních výkonech.

Příprava cytostatik probíhá v zařízení, které umožňuje manipulovat s cytostatiky pomocí vnořených rukávců, tedy bez přímého kontaktu s látkou. Pracovníci jsou tak chráněni před poškozením zdraví, které může způsobit častý kontakt s cytotoxickými látkami.

Vzhledem k dodržování velmi přísných podmínek přípravy je minimalizována možnost kontaminace léčiva. Toto je důležité zejména pro onkologické pacienty, kteří mají v důsledku léčby často poškozenou imunitu, a případná infekce by jim mohla způsobit vážné komplikace.