Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Politika

Spolu i v Ostravě. V komunálních volbách chce spolupracovat ODS, lidovci a TOP 09

Koaliční projekt Spolu tak naváže na spolupráci těchto tří stran na vládní úrovni.

Foto: se souhlasem města Ostrava

V komunálních volbách v Ostravě by společně mohli kandidovat zástupci ODS, lidovců a TOP 09. Ostravští občanští demokraté už účast v koaličním projektu schválili. Kandidátem na primátora byl zvolen předseda ostravské ODS a místostarosta Ostravy - Jihu Jan Dohnal. ČTK o tom za ODS informovala Markéta Fajfrová.

Na druhém místě kandidátní listiny by měl být zástupce KDU-ČSL a objeví se na ní rovněž zástupci ostravské TOP 09. Za ODS by dále měl kandidovat například stávající náměstek primátora Miroslav Svozil nebo bývalý náměstek primátora Vladimír Cigánek.

"Obě další strany si případnou účast na koaličním projektu musí ještě schválit ve svých stranách, nicméně věřím, že jsme se na zásadních věcech prakticky domluvili. Je třeba si uvědomit, že se jedná o spolupráci tří pravicových stran, které dnes navíc úspěšně spolupracují na vládní úrovni. Budeme chtít obdobnou spolupráci dohodnout i ve velkých městských obvodech, a to na Jihu, Moravské Ostravě nebo v Porubě,“ uvedl Dohnal. Podle něj by předvolební koaliční smlouva měla být podepsaná do půlky března, následně chce koalice představit samotný volební program.

Komunální volby v Ostravě vyhrálo před čtyřmi lety ANO, získalo 32,72 procenta hlasů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, které volilo 11,49 procenta lidí. Na třetím místě je ODS se ziskem 9,73 procenta hlasů, čtvrtá KSČM dostala 8,96 procenta hlasů. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se rovněž dostali Piráti se ziskem 8,95 procenta hlasů, dále SPD, kterou volilo 6,77 procenta voličů. Lidovci mají 5,83 procenta a ČSSD s 5,53 procenta hlasů.

Po složitých koaličních vyjednáváních se nakonec na spolupráci dohodlo vítězné hnutí ANO s lidovci, Piráty a ODS. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má koalice převahu 35 hlasů. Primátorem je druhé funkční období Tomáš Macura (ANO).