Nejnovější zprávy: Tip na výlet do (v)nitrozemí Ostravy. Heřmanické rybníky a haldy V Moravskoslezském kraji je 320 nakažených, posledním bílým místem na mapě je Frenštát

Byznys

Stada investuje do třineckého závodu Walmark osm milionů eur

Německá společnost Stada během tří až čtyř let investuje do závodu Walmark v Třinci na Frýdecko-Místecku osm milionů eur (přibližně 200 milionů korun).

Hlavní investice půjdou do výroby a technologií. Novinářům to v Třinci řekl technický ředitel společnosti Stada Miguel Pagan Fernandez.

Akvizici Walmarku dokončila Stada v tomto týdnu. Výrazně díky ní posílí své postavení na trhu ve střední Evropě a rozšíří nabídku volně prodejných výrobků pro péči o zdraví. V České republice má zhruba 500 zaměstnanců, ve výrobním závodě Walmarku v Třinci a logistickém centru v Českém Těšíně pracuje okolo 240 lidí. Firma má v plánu v příštích letech počet zaměstnanců zvýšit.

"Nedokážu teď říct o kolik, ale určitě navýšíme zaměstnanost, protože budeme navyšovat objem výroby. A pokud navýšíme objem výroby, musíme samozřejmě nabrat nové zaměstnance," řekl Pagan.

Jaký bude harmonogram investic a do čeho přesně se bude investovat, se nyní firma rozhoduje. Chce ale do třinecké továrny přenést výrobu dalších produktů a udělat z ní centrum excelence v segmentu potravinových doplňků pro celou skupinu Stada.

"Walmark díky dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou potravinových doplňků má znalosti a zkušenosti, které by Stada ráda využila i pro jiné trhy a výrobní závody, takže to je takové jakoby know-how centrum, které bude určovat standardy, jak se výrobky ze segmentu potravních doplňků budou vyrábět," řekl výrobní ředitel Walmarku Robert Kužela.

Pro srovnání uvedl, že v posledních třech letech činily investice ve Walmarku milion eur (asi 25 milionů korun). Stát se součástí nadnárodní firmy, která se na výrobu léků a léčivých přípravků specializuje déle než 125 let, bude podle Kužely pro podnik velkým impulzem.

"V následujících týdnech budou týmy Walmarku a Stady zkoumat možnosti synergie, aby nejen plně využily kapacitu výrobního areálu, ale také optimalizovaly logistiku, nákup a plánování. Musíme se podívat na technologie, které nám chybí, a doplnit je," řekl Kužela.

Walmark se zabývá výrobou a distribucí vitaminů, minerálů a doplňků stravy. Jedničkou oboru je na českém, slovenském, rumunském, bulharském a maďarském trhu, silné postavení si udržuje v Polsku a pobaltských zemích.

K nejznámějším výrobkům společnosti patří přípravky Proenzi, Urinal, Spektrum nebo dětské vitaminy Marťánci. Výnosy za fiskální rok 2018/19 činily podle výroční zprávy firmy přes půl miliardy korun. Firma vznikla v roce 1990, založili ji bratři Adam, Mariusz a Valdemar Walachovi.

Společnost Stada se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem vyrábí volně prodejná léčiva, ale i generika. Výrobky prodává přibližně ve 120 zemích.

Za finanční rok 2018 skupina Stada utržila 2,33 miliardy eur (téměř 60 miliard korun) a vykázala provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) 503,5 milionu eur (přes 12,5 miliardy korun).

Skupina má víc než 10.000 zaměstnanců.