Nejnovější zprávy: Čech Neuman v první desítce druhé etapy Czech Tour z Prostějova do Uničova Kam dnes na oběd? Na ražniči do hotelu Imperial!

Kultura

Stará aréna připravuje premiéru, která otevře dveře do světa autistů

Premiéra nové divadelní inscenace Plavat v jezeře proběhne ve Staré aréně v neděli 4. listopadu, reprízy jsou naplánovány na 6. a 22. listopadu.

Foto: Stará aréna

Listopad patří třináctiletému chlapci, který trpí poruchou autistického spektra. Zároveň je to geniální hráč na housle.

Za zvuku francouzského kabaretu a rázných výstřelů SS mužů v zeleném Wolfi přichází na to, v čem skutečně tkví jeho jinakost. Kdo je opravdu divný? On, anebo lidé kolem? Wolfi nevnímá kontexty doby, neumí se dívat lidem do očí, nerozumí jim, ale dokáže vnímat hudbu.

“Žijeme ve světě, kde bytí jedincem, někým odlišným, mnohdy znamená bytí zatracovaným, nebo odsouvaným do pozadí. Inscenace Plavat v jezeře je z velké části právě o této odlišnosti vůči skupině. Jak se chováme k někomu, kdo je evidentně jiný? Ať už barvou pleti, jazykem, chováním či fyzickou dysfunkcí. To je otázka, kterou si chceme položit," říká autor hry a režisér Marek David.

"Při přípravě inscenace jsme čerpali z knihy s názvem A proto skáču, jejíž autorem je třináctiletý chlapec s autismem. Ten v knize způsobem sobě vlastním odpovídá na jednoduché otázky, které si zdravý člověk může pokládat. Tuto sondu do nitra autismu doporučuji k pozornosti. Věřím, že i inscenace Plavat v jezeře bude určitou sondou kladoucí si otázku: Kdo je v příběhu odlišný (jiný, divný)?” dodává autor.

Vstupenky v prodeji: https://goout.net/cs/listky/plavat-v-jezere/lgod/

Ostravské divadlo s kavárnou Stará aréna je současný nezávislý prostor pro kreativitu. Každý měsíc připravuje produkce a dramaturgie divadla kolem 25 akcí. Dramaturgie je zaměřena zejména na autorskou a alternativní tvorbu v různých uměleckých směrech, především se zaměřením na divadlo, biograf či přednášky.

Stará aréna se nachází přímo na centrálním Masarykově náměstí a nabízí kulturní vyžití pro všechny věkové generace nebo odpočinek v kavárně s neobvyklým retro interiérem.

Více na www.staraarena.cz