Nejnovější zprávy: Masarykovo náměstí v Ostravě v sobotu ovládnou autoveteráni Akce plná netradičních zážitků. Ostrava ožila Freedom Festem

Politika

Starosty pro Ostravu povede Jureček, kandidují i starostové Hujdus, Lefner či Boháč

​Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vytvořilo spolu s dalšími nezávislými kandidáty pro podzimní komunální volby uskupení Starostové pro Ostravu.

Jiří Jureček Foto: facebookový profil Jiřího Jurečka

Lídrem kandidátky je starosta ostravského obvodu Hošťálkovice Jiří Jureček. Zástupci uskupení to dnes řekli novinářům. Starostové se kromě městského zastupitelstva chtějí ucházet o přízeň voličů i v městských obvodech. Postaví kandidátku v 18 z 23 ostravských obvodů.

"Chceme propojit komunální politiku městských obvodů s politikou města Ostravy. Chceme být blíže veřejnosti, chceme ukázat, že smysluplná práce, která nás dlouhodobě provází v našich městských obvodech, se dá dělat i na úrovni města," uvedl Jureček. Podle něj se na kandidátce uskupení Starostové pro Ostravu objeví deset současných ostravských starostů, dva bývalí starostové a devět místostarostů.

"Máme velké ambice, protože toto uskupení, které se podařilo poskládat, má velkou sílu. Určitě bychom byli rádi, kdybychom udělali dvojciferný výsledek, potenciál k tomu je. Dnešní průzkumy nám dávají výbornou výchozí pozici. V současnosti máme šest procent, ale věříme si, že jsme schopni udělat deset až 12 procent," míní Jureček.

Podle něj se uskupení pro případnou koaliční spolupráci zatím nechce vůči nikomu vymezovat. "Máme to postaveno tak, že vždy řešíme tyto otázky až po volbách. Jsme komunální politici z obvodů a na té komunální úrovni je dobré komunikovat a spolupracovat," uvedl Jureček. Dodal ale, že uskupení se neshodne například s KSČM či SPD.

Volební program chtějí Starostové pro Ostravu představovat postupně. "Stává se, že program je často politickou konkurencí vykrádán," řekl Jureček. Podle něj ale k zásadním tématům bude patřit například nedokončená silniční infrastruktura nebo zdravotnictví či problematika mateřských škol v okrajových obvodech Ostravy.

Na kandidátce se objeví například starosta obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus, starosta Nové Vsi Tomáš Lefner nebo starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč.

"Naše výhoda je v tom, že známe problémy v městských obvodech a lidé v Ostravě žijí právě v městských obvodech. Nabízíme jim řešení každodenních problémů, které známe z městských obvodů, kde jsme zvyklí nepolitikařit, a tuto politiku bychom chtěli uplatňovat i na městě," doplnil Jureček.

V obvodech uskupení nesestaví kandidátku pouze v Hrabové, Plesné, Svinově, Petřkovicích a Nové Bělé. Volby budou 23. a 24. září.