Nejnovější zprávy: Před 30 lety byly v Ostravě první svobodné komunální volby. Vyhrálo OF (44,8 %) před komunisty a lidovci Do Hrabůvky se vrátila Sedící žena. Kašna má i vodní příboj

Společnost

Stavba nových Výškovických mostů omezí v části Ostravy dopravu do konce roku

​Dopravu v jižní části Ostravy od 4. června výrazně zkomplikuje další fáze přestavby mostů v rušné Výškovické ulici v Zábřehu.

Foto: Google

Doprava je tam podstatně omezená už od loňského března, nyní se však mosty pro automobily uzavřou úplně. Novinářům to řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Rekonstrukce Výškovické ulice a mostů byla nutná kvůli kritickému stavu mostů. Má stát bez DPH 328 milionů korun a potrvá až do konce roku. Nyní je tam doprava v obou směrech svedená na jeden most, od úterý auta přes mosty nebudou jezdit vůbec až do dokončení stavby.

Podle Unucky stavba nešla vyřešit jinak. "Most je ze jednoho kusu. Nejde jezdit na půlce, prostě ten most se musí zbořit. Nebyla tam jiná možnost jak to udělat, i tramvaj je dočasně přeložena na silnici. Z technologického hlediska to jinak nešlo, i když bychom chtěli, musí se ty mosty postavit úplně znovu," řekl náměstek.

Stavbaři už zbourali staré západní mosty a postavili nové a novou severozápadní rampu. Na nových mostech teď bude provizorní jednokolejná tramvajová trať a jeden jízdní pruh pro záchranáře a autobusy městské hromadné dopravy. Budou po nich také moci chodit chodci.

"Jakmile 4. června převedeme na západní mosty tramvajovou dopravu, začneme demolovat staré východní mosty a stavět čtyři nové - dva silniční a dva tramvajové mosty plus přilehlé komunikace a navazující objekty," uvedl hejtmanův náměstek Jaroslav Kania (ANO).

Řidiči jedoucí do Výškovic, Zábřehu či Hrabůvky budou muset využít jiných objízdných tras než dosud. Hlavní trasa ve směru do Výškovic povede z Výškovické na Plzeňskou ulici a dále na Pavlovovu a Čujkovovu ulici. Ve směru do Vítkovic povede objížďka po Čujkovově a Plzeňské ulici

Stavba si ale vyžádá i další omezení. O víkendu 7. až 9. června bude pod mosty uzavřena Rudná ulice, která je jednou z nejdůležitějších ostravských silnic. "Pracovat se tu bude i v noci, aby doprava na této komunikaci byla co nejdříve obnovena," řekl Unucka.

Kvůli bourání mostů bude také uzavřena železniční trať mezi Vítkovicemi a Svinovem, a to 15. a 16. června.

Kromě Moravskoslezského kraje se na stavbě výrazně podílí Dopravní podnik Ostrava. Většinu nákladů zaplatí evropské dotace, o zbytek se podělí kraj a město Ostrava.

Po dokončení stavby povede téměř půlkilometrový úsek Výškovické ulice po šesti nových mostech namísto původních čtyř. Součástí mostů bude také cyklostezka.