Nejnovější zprávy: ​Po remízách chceme bodovat naplno, avizuje opavský kouč Balcárek Štramberk má další lákadlo pro turisty: nové Muzeum Šipka

Kultura

Stavbou Moravskoslezského kraje je horní stanice lanovky na Pustevnách

V industriálních prostorách Kompresorovny areálu Landek Park byly ve čtvrtek 14. června slavnostně vyhlášeny výsledky 12. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje.

Horní stanice lanovky na Pustevnách (Foto: Kamil Mrva Architects)

Hlavní cenu Grand Prix získala stavba, která vyhrála také v kategorii Stavby občanské vybavenosti rekonstrukce, a to horní stanice lanové dráhy na Pustevnách.

Přihlašovatelé z kopřivnického ateliéru Kamil Mrva Architects popsali stavbu takto:"Byl navržen otevřený koncept restaurace s panoramatickými výhledy do okolí. Soudobý přístup k architektuře je založen na místních tradičních materiálech, kterými jsou dřevo a kámen."

Cenu si na podiu převzali zástupci ateliéru Kamil Mrva Architects a starosta obce Trojanovice pan Jiří Novotný.

Také v dalších kategoriích byly oceňovány stavby, které odbornou porotu zaujaly nejen svým osobitým pojetím, ale také přínosem pro další rozvoj měst a obcí, lepší bydlení či modernizaci nejrůznějších lokalit.

V letošním roce se v soutěži utkalo devětadvacet přihlášených staveb, ve čtyřech kategoriích. Slavnostního galavečera se zúčastnilo přes 250 významných osobností a hostů ze světa stavebnictví a architektury.

"Galavečer v areálu industriální kompresorovny Landek Parku byl svým pojetím a prostředím ojedinělým a přitom slavnostním zážitkem," uvedla tajemnice soutěže Hana Hilbertová z komunikační a marketingové společnosti PULARY. Tato agentura zajišťuje produkci a realizaci celé soutěže již dvanáctým rokem.

"Je úžasné, že se každý rok můžeme seznamovat s novými stavbami, obdivovat jejich nápaditost a pak ty nejzajímavější oceňovat. Že se staví a že nám před očima rostou nové zajímavé budovy, je znamením vývoje. A ten vítáme a těšíme se z něj,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Kromě vítězné stavby získaly hlavní ceny ve svých kategoriích také Bezručova chata na Lysé hoře, dále náves ve Velké Polomi, mezi průmyslovými stavbami to byla nová továrna společnosti Mölnlycke či mezi dopravními stavbami silnice I/11 Nebory - Bystřice.