Sport
24/10/2018 Jaroslav Baďura

Sto let republiky oslaví v průvodu Ostravou i legendy Vítkovic

Město Ostrava chystá u příležitosti 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky 28. října 1918 monstrózní oslavu.

Zlatým hřebem bude masový průvod centrem města plný osobností, dobových kostýmů a všeho, co připomene slávu první republiky a prvorepublikové Ostravy. Zástupci hlavního hokejového reprezentanta města – Vítkovic – nebudou chybět.

Republika slaví 100. výročí svého vzniku. V neděli 28. října to bude 100 let, co se československý národ osamostatnil, utrhl se z okovů Rakousko-Uherska a nastoupil demokratickou a moderní cestu. Velké výročí si žádá velké oslavy.

Město Ostrava, za přispění všech velkých civilních, policejních, hasičských, vojenských i sportovních organizací chystá na sobotu 27. října 2018 masový průvod centrem města. Reprezentanti HC VÍTKOVICE RIDERA nebudou chybět.

Ne, nejde o prvomájový průvod, byť by to leckomu mohlo připomínat. Začátek průvodu je naplánován na 15:00 hodin, vychází se od ulice Vítězná (u Hornické polikliniky), po Sokolské třídě, kolem Nové radnice, až na Masarykovo náměstí, kde oslavy 100 let vyvrcholí doprovodným programem.

Průvodu se zúčastní Sokolové, Skauti, policisté, hasiči, veřejnost v dobových kostýmech první republiky, prvorepublikové vojsko, dokonce s funkčními obrněnými vozidly a tančíkem z období mobilizace roku 1938.

Sportovní kluby budou reprezentovat zástupci fotbalového Baníku a především legendy hokejových Vítkovic.

A kdo ponese symbolický prapor největšího a nejúspěšnějšího ostravského hokejového klubu? Legendy v čele s mistry z roku 1981 Františkem Černíkem (ze zdravotních důvodů bude připraven až na autogramiádu na Masarykově náměstí), Ladislavem Svozilem, Jaroslavem Lyčkou, Vladimírem Stránským, Milošem Holaněm starším a Bohumilem Kacířem. Chybět nebude

legendární hráč 70. let a pozdější veleúspěšný trenér Vladimír Vůjtek. Generaci konce 80. let budou zastupovatPetr Holubář a Aleš Tomášek. Vicemistry posledního ročníku společné československé hokejové ligy z roku 1993 reprezentují Miloš Holaň mladší a Lumír Kotala, současný tým HC VÍTKOVICE RIDERA bude prezentovat hlavní trenér Jakub Petr a současný trenér brankářů, ale také brankářská hvězda 90. let Martin Prusek a chybět nebude ani kapitán současného extraligového týmu Rostislav Olesz.

Vítkovické legendy obléknou repliky historických dresů, ve kterých klub zažil nejúspěšnější a nejslavnější doby období společné československé soutěže, tím nejstarším je svetr z roku 1930 s vyšitým „V“ na prsou, relativně nejnovějším je dres z již zmíněné poslední sezony Federální hokejové ligy z roku 1993, chybět nebude letošní dres, ve kterém současní hokejisté nastupují v aktuální extraligové sezoně.

V cíli průvodu – na Masarykově náměstí pak všechny vítkovické legendy i s Františkem Černíkem usednou ke společné autogramiádě. Není potřeba připomínat, že do průvodu se může zapojit i široká veřejnost, a to jak z pozice přihlížejících, tak i aktivních účastníků pochodu.

Sdílejte článek