Politika
27/03/2017 Jaroslav Baďura

Strany v kraji půl roku před volbami hledají lídry. Jasno už má ODS, lidovci i ČSSD

Některá politická uskupení v Moravskoslezském kraji si už vybrala lídry pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Parlamentní strany sázejí hlavně na současné poslance.

O jedničce kandidátky už má jasno například ODS, kterou povede stejně jako před čtyřmi lety poslanec Zbyněk Stanjura. Do čela komunistů se postaví poslanec Leo Luzar a lidovci, kteří mají kandidovat v koalici se Starosty a nezávislými (STAN), nasadí do čela kandidátní listiny poslankyni Pavlu Golasowskou.

Krajský předseda lidovců Jiří Carbol řekl, že v současné době je jasné, že na druhém místě kandidátní listiny bude zástupce STAN a třetí bude opět lidovec. Představitelé obou uskupení se nyní musí dohodnout na tom, jaký bude klíč pro umístění jednotlivých kandidátů od čtvrtého místa.

Sociální demokraty by do voleb stejně jako v roce 2013 opět mohl vést ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, který byl zatím jako jediný navržen na lídra. Má nominace z některých okresních konferencí i od krajského výkonného výboru.

„Na krajském výboru budeme 3. dubna sestavovat kandidátní listinu. Pak máme všelidové hlasování, tedy do 60 dnů od toho 3. dubna proběhne hlasování všech členů v Moravskoslezském kraji,“ připomněl krajský předseda Miroslav Novák.

O lídrovi se hlasuje zvlášť, pokud by ho sociální demokraté nepodpořili, bude se muset hledat jiný. Zvlášť se hlasuje i o podobě kandidátní listiny, kde mohou hlasující uplatnit preferenční hlasy.

Jasno o jedničce kandidátky zatím nemá vládní hnutí ANO. „Jsme ve fázi, že do 15. května musíme mít krajský sněm, který to navrhne výboru a ten to pak bude schvalovat,“ řekl krajský předseda Josef Bělica.

Moravskoslezský sněm se bude konat zřejmě 12. května, do té doby se uskuteční oblastní sněmy, které budou nominovat nejen lídry za jednotlivé oblasti, ale i další lidi na kandidátní listinu.

Jasno o lídrovi už naopak má moravskoslezská TOP 09, podle krajské manažerky Marcely Masné ale čeká se na schválení výkonného výboru. Do té doby jméno lídra nechce zveřejňovat.

Strana zelených o lídrovi teprve bude rozhodovat. Nový krajský předseda Michael Cestr řekl, že není vyloučeno, že by kandidátku mohl vést i nějaký odborník, který je nestraníkem.

„U nás se teprve bude rozhodovat, protože máme nějaké první kolo, kdy základní organizace navrhují své kandidáty, a to je do 6. dubna. Potom krajská organizace vybere nejpozději do 6. května,“ uvedl Cestr. Zelení by ale rádi měli jasno už v dubnu.

Česká pirátská strana ve volbách vsadí na bývalého předsedu Lukáše Černohorského. Podle krajského předsedy Jiřího Demela by Piráti chtěli mít kompletní kandidátní listinu hotovu do konce dubna.

Lídra už má vybráno i uskupení Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Krajský předseda Lubomír Volný řekl, že se nyní čeká na jeho potvrzení celostátním vedením. Do té doby nechce jméno lídra zveřejnit.

Strana Úsvit-Národní koalice se na podzimní parlamentní volby zatím připravuje. Podle krajského předsedy Pavla Koruny by jméno lídra i podoba kandidátní listiny mohly být známy koncem dubna.

Sdílejte článek