Nejnovější zprávy: V Ostravě dnes večer začal vystoupením Cirku La Putyka NeFestival Šéfkuchař Valíček plánuje do kurzů vaření pro dospělé zapojit i děti

Proměny kraje

Středoškoláci soutěžili v hackathonu o nejchytřejší IT řešení

​Nejtalentovanější žáci středních škol z Moravskoslezského kraje si o tomto víkendu ověřili u počítačů své schopnosti. Jejich cílem ovšem nebylo hacknout něčí účet, měli za úkol přijít s něčím, co bude pro společnost přínosné.

Foto: MSK

Měli deset hodin na řešení záludných IT úkolů. Moravskoslezský kraj tak pokračuje v investicích do znalostí a rozvoje středoškoláků.

Středoškolský „hackathon“ se uskutečnil v sobotu 24. 11. v Impact Hub Ostrava už podruhé. Slovní spojení „Hackathon“ pochází ze slov „hack“ a „marathon.“ Inspirativní setkání, na kterém se jeho účastníci snaží po časově omezenou dobu řešit předem daný IT úkol s danými daty, je mezi mladými lidmi i odborníky velmi populární.

„Náš kraj jde dynamicky dopředu a potřebuje IT odborníky a specialisty. Takový malý hackathon je skvělou příležitostí zde vychovávat budoucí lídry. Jsme jediný kraj, který svým školákům nabízí sáhnout si na reálnou práci a přičichnout si k opravdovému IT prostředí. Když se nám podaří nadané středoškoláky oslovit a motivovat už teď, můžeme se těšit, že pro náš kraj brzy nabídnou nová zajímavá chytrá řešení,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro chytrý region Jakub Unucka, který s nápadem pořádat středoškolský hackathon přišel.

V Moravskoslezském kraji se jednalo již o druhý ročník, určený čistě pro středoškolské studenty krajských škol. Ti měli stejně jako minulý rok možnost ukázat svůj talent před odborníky, konzultovat s nimi své nápady na využití dat a setkat se s vrstevníky stejného zájmu.

Výsledky desetihodinové práce s daty prezentovali před odbornou porotou.

„Vítězný tým vymýšlel aplikaci, která by ukazovala, jak svítí slunce do městské části Moravská Ostrava. Podle délky a síly slunečního svitu by pak zahradníci mohli určovat druhy rostlin, které by byly v dané lokalitě nejvhodnější pro pěstování. Projekt se jim za určených 10 hodin sice nepodařilo dokončit, odborná porota i přesto nápad a postup řešení vyhodnotila jako vítězný,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

Doplnil, že každý z vítězného čtyřčlenného týmu získal tablet a další pozornosti. „Možná nejlepší cenou byly pro vítěze takzvané inovační vouchery. Díky nim se středoškoláci budou moci zúčastnit specializovaných workshopů v Moravskoslezském inovačním centru a seznámí se tak s prací opravdových profíků. To bude ta nejlepší motivace, aby své schopnosti dál rozvíjeli,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.