Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Společnost

Štreit nafotil rodiče nemocných dětí. Rodiče, kteří nerezignovali

Výstava snímků, které pořizoval od letošního února uznávaný mistr sociálního dokumentu Jindřich Štreit ve spolupráci s Asociací rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními je nyní k vidění v Sanatoriích Klimkovice. Ze snímků vznikl i kalendář - peníze z jeho prodeje pomohou postiženým dětem.

„Konečný výběr jsem dělal tak, abych potlačil informaci o handicapu dítěte, a abych ukázal lásku, sílu, neobyčejný vztah mezi rodiči a jejich postiženými dětmi. Kalendář by měl upozornit na to, kolik energie a úsilí stojí rodiče, když chtějí pro své dítě zajistit plnohodnotný život, když ho chtějí posouvat kupředu. Často na to zůstávají sami, protože systém nepočítá s účinnou podporou lidí, kteří se ocitnou na takové životní křižovatce,“ řekl Jindřich Štreit.

Autorem nápadu na unikátní kalendář je zakladatel asociace Miloš Svoboda, sám otec postiženého Davida: „Na fotografiích jsou rodiče, kteří nerezignovali, kteří bojují, mnohdy nejen za své dítko. Ocitají se v potupných situacích při shánění prostředků na další rehabilitaci, která jejich dítěti pomáhá, proto samozřejmě udělají i nemožné, aby ji zajistili. Nejprve se spoléhají na pomoc široké rodiny, pak jsou nuceni sbírat plastová víčka, kterých je ale na jednu léčbu zapotřebí 4 tuny, nakonec musí obcházet sponzory.“

Velkorysý dar dostala asociace od grafika a muzikanta Davida Stypky, který věnoval grafický návrh a sazbu kalendáře původně vyčíslené na desítky tisíc korun. Výrobu fotografií pro výstavu podpořil dotací ve výši 50 tisíc korun Moravskoslezský kraj. „Ti všichni potvrdili, že pro dobrou věc opravdu umíme držet spolu,“ komentoval vlnu solidarity Miloš Svoboda.

Asociace rodičů se navíc rozhodla pomoci kalendářem nejen „svým“ dětem. „Naše děti sice žijí s postižením, ale mají nás, milující rodiče. Jsou ovšem děti, které mají hned dvojí smůlu,“ řekla předsedkyně asociace Hana Semenyšinová, maminka postižené Natálky.

Rodiče se domluvili a uhradili třináctý, titulní list kalendáře. Poskládali se tak na speciální terapii pro desetiletého Tomáše z Domova Jandova v Ostravě. Tomáš má dětskou mozkovou obrnu, oční vadu, středně těžké mentální postižení a nemocné obě nohy.

V Domově Jandova při Čtyřlístku – centru pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, žije totiž více dětí, které by potřebovaly speciální léčbu. Výtěžek z aukce půjde na rehabilitaci pro dalšího obyvatele domova, těžce postiženého sedmnáctiletého Dominika.

Výstava bude putovní, v Sanatoriích Klimkovice bude nejprve na kolonádě a v prosinci se přestěhuje do dětské léčebny. V příštím roce bude postupně instalovaná v sídlech celé řady institucí v České republice.