Studenti lékařství místo na sále sledují operace doma online u počítače
Koronavirová epidemie na čas zastavila i výuku budoucích lékařů a dalších zdravotnických oborů přímo na odděleních a klinikách.
Lékaři Fakultní nemocnice (FN) Ostrava vyučující na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (LF OU) však rychle zareagovali a prakticky od prvních dnů nabídli studentům výuku online.
Například Ústav radiodiagnostický FN Ostrava je technicky vybavený natolik, že studenti mohli výkony na angiolince sledovat doma u svých počítačů, a poté o nich s lékařem diskutovat.
Tuto formu výuky využíval prakticky celý semestr i vedoucí lékař angiolinky a proděkan LF OU Václav Procházka, který studentům nabídl možnost vidět i velmi náročné a výjimečné výkony.
„Studenti 4. ročníku oboru Všeobecné lékařství měli v rámci předmětu Radiologie možnost v poslední přednášce vidět velmi komplikovaný výkon, kdy jsme do pánevní tepny implantovali ve spolupráci s cévními chirurgy speciální endovaskulární protézu,“ popsal jednu z netradičních přednášek proděkan Procházka.
Studenti ihned po online zhlédnutí náročného výkonu s docentem Procházkou o postupu diskutovali. Jednu z budoucích lékařek Adélu Osuchowskou například zajímalo, jaká bude životnost implantované protézy a jaká bude mít pacient v životě omezení.
„Musím říct, že nejen ta poslední i všechny předchozí přednášky z angiolinky mě doslova nadchly. Spolu s ostatními studenty jsme měli možnost vidět široké spektrum výkonů opravdu v přímém přenosu a nemuseli jsme přitom vůbec z domu,“ ocenila výuku studentka.
Online byla v kontaktu s mediky i další pracoviště ostravské fakultní nemocnice, jejíž přednostové působí zároveň jako vedoucí kateder na LF OU.
V posledních dnech už v některých případech sledují studenti náročné operace v přímém přenosu i v knihovnách jednotlivých klinik.