Nejnovější zprávy: Na přejezdu ve Frýdku-Místku narazil vlak plný lidí do náklaďáku Zeď nad Bazaly pokryjí barvy s ostravským prachem

Kultura

Studenti malé hudební školičky z Hradce nad Moravicí ohromili Prahu!

Pět flétnistů a pět prvních cen! Škola z Hradce triumfovala v Praze!

Foto: Veronika Bátorová

Nevídaný a neslýchaný úspěch se podařil Základní umělecké škole v Hradci nad Moravicí.

Ve čtvrtek 19. května její žáci soutěžili ve velkém celostátním finále hry na příčnou flétnu v Praze. Ze ZUŠ, která patří k nejmenším v republice, se přitom do ústředního kola probojovalo celkem pět žáků.

Jde o největší finálové zastoupení, co se počtu žáků na jednoho kantora týče. A Natálie Dorko, Barbora Böhmová, Markéta Jedličková, Apolena Víchová a Šimon Bátor dokázali, že příčné flétny z Hradce nad Moravicí jsou fenomenální.

Zahráli fantastickým způsobem a každý z nich si odvezl domů 1. cenu! Teprve sedmiletý flétnista Šimon Bátor se stal nejmladším vítězem a finalistou soutěže. Navíc získal třetí nejvyšší bodové hodnocení ze všech kategorii.

Paní učitelka Hrudová, která své žáky znamenitě připravila, získala ocenění za naprosto mimořádné pedagogické vedení. Předseda poroty, legendární flétnista Jakub Ries, při gratulacích nešetřil chválou a prozradil, že něco takového ještě nezažil.

Ptal se paní učitelky Hrudové, jak to dělá, ale ona své tajemství neprozradila. Nezbývá než věřit, že za tím nejsou čáry a kouzla, ale skvělé a zodpovědné vedení dětí, prozíravý výběr skladeb a hlavně obrovská motivace hrát a zvítězit.

Flétnisté ze ZUŠ Hradec nad Moravicí prostě opanovali celostátní kolo flétnové soutěže a dali smysl dávno známému rčení, že Moravskoslezský kraj je tradiční líhní hudebních talentů.

Dodejme, že žádný talent nevzniká na zelené louce, ale stojí za ním láskyplné rodinné zázemí a jedinečná pedagogická péče nejlepší flétnové učitelky Magdalény Hrudové.