Kultura
02/09/2020 Petr Broulík

Svatováclavský hudební festival představí domácí uměleckou špičku

​Milovníky vážné hudby v Ostravě a dalších dvanácti moravskoslezských městech a obcích čeká v následujících zářijových dnech doslova monumentální přehlídka duchovní a takzvané staré hudby.

Startuje totiž 17. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, jehož koncerty zazní výhradně v kostelích.

Už zítra, tedy ve čtvrtek 3. září, zazní v ostravské katedrále Božského spasitele Beethovenova Čtvrtá symfonie a málo známé hodinové oratorium Kristus na hoře Olivetské, které přednese „domácí“ Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou nového stále hostujícího dirigenta Petra Popelky.

V dalších dnech až do 28. září 2020 čeká hudební fanoušky v celém kraji celkem 29 koncertů špičkových českých umělců, z nichž více než polovina rozbuší srdce Ostravy.

Jako jeden z mála letošních festivalů uvede Svatováclavský hudební festival rozsáhlou dramaturgii k letošnímu 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena v plné verzi. A jeho hudba zazní na festivalu celkem na devíti koncertech.

"Museli jsme letošní ročník festivalu celý doslova překopat a zrušit všechny zamýšlené zahraniční umělce. Mohl jsem však naopak vybírat z těch nejlepších českých koncertních umělců a mám radost, že se na našem festivalu objeví ti nejlepší,“ řekl ředitel a dramaturg Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Závěr festivalu bude patřit slavnostní mši Missa solemnis

„Během září uvedeme v Ostravě celkem devět Beethovenových děl – od klavírního či houslového recitálu přes komorní skladby až po závěrečnou slavnostní mši Missa solemnis, která zazní na svátek sv. Václava 28. září,“ řekl Františák, který při pozvání na festival rozezněl jednu z místností radnice vznešenou Beethovenovou hudbou.

Dodal, že na festivalových koncertech vystoupí například talent mladé generace, klavírista Marek Kozák či renomované duo František Novotný a Igor Ardašev. V komorních skladbách návštěvníci uslyší například Lobkowicz Trio, virtuosy Jiřího Vodičku a Martina Kasíka nebo Bennewitzovo kvarteto se sólisty České filharmonie.

Dirigovat díla svého otce bude populární Marek Eben

Závěrečnou slavnostní mši Beethovenova monumentální díla budou interpretovat přední čeští pěvci jako Jana Sibera, Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina, Richard Samek, Martin Gurbaľ a František Zahradníček, kteří vystoupí společně s naším nejlepším vokálním tělesem Českým filharmonickým sborem Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava a seskupením PKF, tedy Prague Philharmonia pod taktovkami Petra Popelky a Václava Lukse.

„SHF letos nenabídne pouze koncerty klasické hudby. Z netradičních projektů bych rád vyzdvihl Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena, který představí jeho syn, populární moderátor Marek Eben. Lidé také uvidí a uslyší koncert Beaty Hlavenkové s jejím kvartetem. Ta uvede svou autorskou hudbu z posledního CD s názvem Sně, za které obdržela Cenu Anděl 2019 a před několika dny i moravskoslezskou Cenu Jantar 2019,“ láká na festivalové události ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Připomíná také vystoupení unikátního žesťového Moravia Brass Bandu.

Rodačka z Orlové specializující se na Mozartovy opery je tváří festivalu

Tváří letošního ročníku Svatováclavského hudebního festivalu je sopranistka světového formátu Martina Janková, která se specializuje na Mozartovy opery. Tato rodačka z Orlové žijící ve Švýcarsku provede 12. září sopránové árie Händela a Bononciniho v doprovodu barokního orchestru Musica Florea.

Letošní festivalovou novinkou se stanou interpretační workshopy pro mladé talenty vedené světově uznávanými umělci. A právě „specialistka“ na Mozartovy opery Martina Janková povede spolu s koncertním mistrem České filharmonie Jiřím Vodičkou a dirigentem a sólo hornistou České filharmonie Ondřejem Vrabcem i interpretační workshopy pro mladé talenty.

Tento nový projekt nese název „Válím hudbu 2020“ a bude probíhat na Fakultě umění Ostravské univerzity. Nakonec 18. září vyvrcholí společným koncertem s mládežnickým Ostrava Youth Orchestra.

Všechny komorní koncerty festivalu se letos uskuteční v Husově sboru na Slezské Ostravě, který je sice podle Igora Františáka trochu zapadlý, ale je mimořádně zajímavý svou akustikou. „Jeho intimní prostor umocňuje právě komorní muziku, v které jsme na světové špičce,“ míní ředitel festivalu.

Bude i silný film o ženě, která přežila Osvětim

Dalšími špičkovými top interprety ověnčenými prestižními světovými cenami se stanou 11. a 12. září Pavel Haas Quartet či fenomenální cembalista Mahan Esfahani, který se představí ve svém samostatném recitálu, avšak 22. a 23. září uvede také osobně životopisný film o své mentorce, klavíristce, cembalistce a hudební pedagožce Zuzaně Růžičkové, který vznikal v americko-české koprodukci a přibližuje osud této mimořádné osobnosti.

„Je to opravdu unikátní snímek hlavně pro mladé. Ukazuje, jak život umělců byl složitý, protože paní Růžičková prošla koncentračním táborem, Osvětim, přežila, vrátila se a jako Židovka měla i obrovské problémy s komunistickým režimem. Prožila si opravdu krušné chvíle s různými zákazy. Je to opravdu silný film,“ řekl Igor Františák.

Film promítnou organizátoři festivalu dvakrát.

Nejrozsáhlejším koncertem se stane Händelův Mesiáš

Nejrozsáhlejšími koncerty tradiční barokní řady se stane 15. září uvedení Händelova Mesiáše exkluzivním Collegiem 1704 s Václavem Luksem či 25. a 26. září Scarlattiho Stabat Mater ansámblu Collegium Marianum se sólistkami Hanou Blažíkovou a Markétou Cukrovou.

Svatováclavský hudební festival je největším mezinárodním festivalem duchovní a takzvané staré hudby v České republice. Odborná komise Ministerstva kultury ČR ho opakovaně hodnotí jako jeden z pěti nejlepších projektů profesionálního umění v sekci klasická hudba.

Fanoušci vážné a letos zejména Beethovenovy hudby naleznou detailní informace k festivalu na stránkách www.shf.cz.

Sdílejte článek