Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Sport

Světová premiéra: Para hymna s Janáčkovou filharmonií má emoce, grády i poslání!

Spojují je roky tvrdého tréninku, cílevědomost a naprostá oddanost. Orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava svůj um v nové hymně dal dohromady s hráči české para hokejové reprezentace. Vznikla tak nejen nová verze Para hymny, ale i videoklip, který vzdává holt legendám tohoto sportu a jejich pokračujícímu odkazu.


Autor: Český para hokej

Miroslav Hrbek a Tomáš Kvoch jsou para hokejové legendy. Aktivní kariéru ukončili po neméně legendárním světovém šampionátu v roce 2019. Svými sportovními výkony i lidskými příběhy přitáhli k para hokeji další mladé hráče a předali pomyslné žezlo nové generaci para hokejistů v České republice.

Para hymna je silným příběhem dvou sportovních legend v hudebním doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. „Hymna byla, je a bude super. Prostě srdcovka, která se dostane pod kůži a k srdci. Každý ji musí milovat,“ řekl po natáčení videoklipu k hymně para hokejový veterán Miroslav Hrbek.

Nového aranžmá skladby Jiřího Krhuta se ujal Jan Lstibůrek. To sice zpracoval v rekordním čase a novou hudební linku přepracoval pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava za dva týdny, ale samotné natáčení hymny bylo opakovaně odkládáno. „Ta nestandardní situace nám nahrávání už čtyřikrát odložila a Para hymna se tak stala rekordmanem mezi odkládanými projekty filharmonie.

Celkem se do natáčení nového znění Para hymny zapojilo na čtyřicet členů orchestru a dalších deset lidí z produkce Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Videoklip k Para hymně se natáčel nejen v Ostravě, ale i Poděbradech. Právě tam pravidelně trénuje česká para hokejová reprezentace. Protagonisté Para hymny – tedy hráči reprezentace, měli dva přípravné dny na MS v para hokeji Ostrava 2021 velmi netypické. „Myslím, že jsme para hokejistům udělali velmi solidní trénink, kdy jsme po nich chtěli neustále dokola stejné a stejné věci a zároveň jsme jim nechtěli narušit přípravu. Je to ale obrovský ansámbl lidí nejen před, ale i za kamerou a jsem rád, že jsem to všechno za těch přísných opatření zvládli,“ dodal vedoucí audiovizuálního pojetí projektu František eF. Horvát.

V klipu hraje prim nováček para hokejové reprezentace Radek Zelinka, kterého tréninkem provede veterán Tomáš Kvoch. Herní taktovky se ujal trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza, té dirigentské Janáčkovy filharmonie Ostrava Stanislav Vavřínek. Původní song nahrál opět autor textu i hudby Jiří Krhut se skvělými ostravskými hudebníky Matějem Drabinou, Vojtěchem Šňupárkem, Pavlem Sotoňákem a Jankem Smichovičem. Další hudebník Sváťa Tulej stál za náročným technickým zajištěním nahrávání hudebního podkresu, scénáře videoklipu se chopil Petr Januschka, který zároveň natáčení režíroval.

Para hymna je poctou všem těmto lidem, kteří stáli za jejím vznikem a také poctou bojovníkům v para hokejových dresech.

Fotogalerie

Autor: Český para hokej