Gastronomie
24/01/2019 Tomáš Svoboda

Světové styly v malých edicích. To je lákadlo pivovárku z Šenova

Rád vaří německý Doppelbock, skotský Stout nebo americký Ale. Vášní Rostislava Kosňovského je tzv. craftbeer neboli řemeslné vaření piva v malých várkách. Od loňského podzimu se tomu věnuje ve vlastním pivovárku v Šenově.

Dlouhá léta se zabýval hlavně prodejem pivovarských surovin. Když před více než patnácti lety s kolegou zakládal obchod, jednalo se o vůbec první český e-shop, který se zaměřoval na produkty pro domácí vaření piva.

Tehdy měli zastoupení na výrobky jedné australské firmy a prodávali mladinové koncentráty a nejrůznější příslušenství.

„Byli jsme první na trhu a šlo nám to, takže si mnozí mysleli, že je to obrovský byznys. Bohužel kopírovali naše know-how a časem se jich vyrojilo strašně moc. Z našich klientů se stali konkurenti a my s kolegou se rozhodli jít každý svou cestou,“ začíná vyprávět Rostislav Kosňovský.

S manželkou založili novou firmu, která opět prodává suroviny pro domácí vaření piva, ale činnost se rozhodli ještě rozšířit o pivovárek. Než v rámci firmy získali výuční list v oboru pivovarník-sladovník, fungovali pod dohledem garanta.

Loni na podzim se přesunuli z malých nevyhovujících prostor do restauračního objektu na Obecní ulici v Šenově, kde byla hospoda už v 18. století. Naproti stával panský pivovar, odkud se pivo prý vozilo i do okolí Ostravy.

„Prostory se nám libily, takže jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. Rok a půl jsme rekonstruovali, měnili rozvody elektřiny či vody. Teď máme minipivovar, ve kterém můžeme uvařit maximálně stolitrovou várku. A to nám stačí,“ říká jeden z průkopníků domácího vaření.

Specializuje se na piva, která jsou na trhu spíše raritou. Jelikož kdysi pracoval v restauraci v okolí Mnichova, vyznává především německé styly, ale také anglická či americká piva. K dispozici má zhruba sto receptur, které postupně zkouší.

„V Německu jsem se setkal s pivovary, které po staletí vaří pivo výhradně ručně. Sládek tam potřebuje jen vařechu a suroviny. To mě dostalo. Vždycky jsem si říkal, že něco takového chci dělat taky,“ přiznává Rostislav Kosňovský.

Jeho doménou jsou silnější piva, spodně i svrchně kvašená, a pořádně chmelená. „Někdy je to až na hraně snesitelnosti. Na druhou stranu vím, že lidé chtějí méně známá piva a že je rádi přijdou ochutnat,“ pokračuje autor řady originálních speciálů.

Třeba takový „US Steam Beer“ se v hodnotách hořkosti IBU blíží hranici stovky, což je u piva typu Amerian Pale Ale de facto technický limit. Další speciály jsou vhodné i k archivaci.

„Chceme oslovit lidi, kteří vědí, co je craftbeer. Věříme, že můžeme být zajímaví třeba v rámci pivní turistiky,“ přeje si Rostislav Kosňovský, který všechna piva stáčí výhradně do skleněných lahví.

Přestože sídlí v bývalé restauraci, chce pivovárek provozovat na bázi klubu, kde si lidé budou moci předem objednat posezení s degustací. „Jelikož máme e-shop a výdejní místo, není problém se domluvit. Jsem tady prakticky pořád,“ vysvětluje pivovarník.

V rámci e-shopu nabízí kolem 80 druhů sad, které sestavuje na míru pro další nadšence z řad domovarníků. Do budoucna chce pro ně pořádat i kurzy vaření piva.

„Sady tvoříme tak, aby si lidé mohli doma uvařit skutečně dobré pivo, které bude jenom ze sladu, chmele, vody, kvasnic a s přídavky jenom u některých speciálů,“ dodává Rostislav Kosňovský, po jehož boku na pivovárek bedlivě dohlíží také staffordširská bullteriérka Miki.

Nebojte se, je to dobrák od kosti, jen trochu družnější, než by člověk čekal.

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a u piva zase někdy na viděnou.

Sdílejte článek