Společnost
18/04/2020 Jaroslav Baďura

Tandem paragliding přistál na stromě, klientka spadla na zem. Je vážně zraněná

​Během pozdního sobotního odpoledne povolal horské záchranáře Hasičský záchranný sbor s tím, že pod Frenštátským Javorníkem špatně přistál tandem, pilot dopadl na strom, ale klientka na zem.

„Při pádu si přivodila velmi těžká zranění obou dolních končetin a pravděpodobně i páteře. Dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje k nám proto vyslal vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy,“ uvedl Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

Členové Horské služby spolu se zdravotníky a hasiči dívce poskytli první pomoc a předali jí poté posádce vrtulníku. Ten zraněnou transportoval do nemocnice v Ostravě.

Před touto akcí zachraňovali členové HS paraglidistu pod vrchem Godula nad Komorní Lhotkou. „Také nezvládl přistání, ale naštěstí bez zranění. Přistál ovšem ve výšce 30 metrů do koruny vzrostlého stromu. Kromě toho nebyl ani on, ani jeho kolegové schopni přesně říct, kam zalétl, takže jsme museli prohledávat les a poté jej sundat spolu s hasiči pomocí lanové techniky,“ řekl k dalšímu případu Pavel Masopust, zasahující záchranář HS.

Tatáž posádka vrtulníku, která zasahovala pod Javorníkem, spolu se členy Horské služby zachraňovala i v dnešním prvním případě pádu paraglidisty.

„Tentokrát nešlo o špatné přistání, ale nezvládnutý start. Mladý letec se tak krátce po vzletu zřítil na povrch sjezdové dráhy pod vrchem Javorový. I zde bylo důsledkem pádu těžké zranění v oblasti bederní páteře,“ popsal Pavel Masopust. Vrtulník i tohoto paraglidistu transportoval k ošetření do Ostravy.

Současné počasí v Beskydech paraglidistům velice vyhovuje a oblíbená místa jsou tak plná milovníků tohoto leteckého sportu.

„Otázkou je, zda jsou všichni po zimní přestávce připraveni, nebo zda nováčci prošli kvalitním řádným výcvikem. Proto apeluji na všechny paraglidisty, aby dodržovali všechny zásady bezpečnosti. Kromě toho jim radím, aby měli v nabitém mobilu aplikaci Záchranka,“ komentoval dnešní zásahy náčelník Jaškovský.

Sdílejte článek