Proměny kraje
15/05/2020 Jaroslav Baďura

​Testování dobrovolníků v Moravskoslezském kraji vrcholí. Zbývá 300 volných míst

V rámci krajského projektu už bylo pomocí rapid testů otestováno přes 4000 dobrovolníků.

"Nyní zbývá dotestovat zhruba 300 lidí z chybějících kategorií," říká mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

Další kolo testování bude v příštím týdnu od úterý do čtvrtka v Ostravě, Opavě a Novém Jičíně.

Zájemci o bezplatné testování se hlásí stejně jako v předchozích kolech prostřednictvím webové aplikace, ve které dnes v 10 hodin přibudou další termíny.

"K zapojení do projektu chceme vyzvat hlavně nejmladší kategorii od 15 do 24 let a seniory, zejména muže nad 55 let," uvedla mluvčí.

"Nejvíce nám chybí dobrovolníci z Novojičínska, Bruntálska, ale i Ostravy. Hned při otevření webové aplikace na www.msk.cz zájemce o testování vidí přehled chybějících kategorií."

Každý zájemce, v jehož kategorii je volná kapacita, vyplní krátký dotazník, následně mu bude přiděleno identifikační číslo, kterým se bude na odběrech prokazovat.

Bez tohoto čísla není rychlotest v rámci krajského projektu možný. Stále platí, že si dobrovolník bude moci vybrat odběrové místo a čas, které mu pro odběr vyhovují.

Výsledek rychlotestu sdělí, zda testovaný v minulosti prodělal nemoc COVID+. Dokáže také říct, zda nemoc ještě probíhá. Nedokáže odhalit první týden nemoci.

Pokud se ukáže přítomnost protilátek v krvi, musí se testovaný podrobit ještě PCR testu a počkat na jeho výsledek v karanténě.

Nové termíny

19.5. Ostrava: Magistrát města Ostrava, Prokešovo náměstí 1803/8
20.5. Opava; Magistrát Města Opavy, Krnovská 71d (vjezd z Vančurovy ulice)
21.5. Nový Jičín; ulice Hoblíková – areál bývalého depa České pošty

Vždy od 9:00 do 17:00, kapacita 20 odběrů za hodinu.

"Bbylo by žádoucí, aby dobrovolníci své objednané termíny opravdu využili, rádi bychom projekt úspěšně dotáhli do konce. V minulosti sice rezervace propadly pouze v řádu jednotek, přesto je to škoda."

Sdílejte článek