Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Kultura

To video nikdo neuvidí! Divadlo „12“ uvede premiéru tragikomedie Martina Crimpa

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede v sobotu 16. října v komorním Divadle „12“ v české premiéře tragikomedii jednoho z nejvýraznějších současných britských dramatiků Martina Crimpa s názvem Ti video nikdo neuvidí.

Česká premiéra hry To video nikdo neuvidí je naplánována na sobotu. Foto: Radovan Šťastný

Děj se točí okolo propracovaných marketingových praktik, všudypřítomného sledování lidské aktivity a chování při nakupování, vaření a při dalších „konzumních“ aktivitách s cílem nabízet konkrétnímu člověku údajně ideální produkt a naplnit tak jeho život jasně nalinkovanou spotřebou.

„Elizabeth právě opustil manžel, zůstala v domácnosti sama s šestnáctiletou dcerou. Po setkání s Colinem, vedoucím pracovníkem v marketingové agentuře, se Liz i přes svůj počáteční odpor stane jeho kolegyní. Po čase v sobě objeví skrytý talent pro vedení rozhovorů o produktech a propadne tomu natolik, že nakonec pohlíží i na lidi ve svém osobním životě skrz škatulky: co daný člověk používá, jak často, proč to používá takto a nepoužívá něco jiného,“ přibližuje dramaturg Adam Gold.

Jakou hodnotu dnes mají naše osobní informace? Co se stane ve chvíli, kdy trh narazí na člověka, který odmítne svůj život redukovat na otázky kdy, proč a v jaké situaci používá konkrétní produkt? A co se stane, když „přijmete cookies“?

Martin Crimp ukazuje ve svých hrách mezilidské vztahy jako vyprázdněné a deprimující. Jeho hrdinové nedokáží skutečně prožít lásku nebo radost. Crimpovy postavy hovoří stroze, drží si vždy emociální odstup od reality i od svého okolí. Jeho hry nabízejí vždy skvělé herecké příležitosti. Crimp (který je i známým překladatelem, jazykovědcem, ale komponuje také hudbu) se více zajímá o formální a jazykovou vybroušenost svých her, než o příběh samotný. Bývá uváděn jako jeden z předních autorů britského stylu „in-yer-face theatre", zjednodušeně stylu zvaného „divadlo bijící do očí“.

V češtině je směr označován také jako „cool" nebo „coolness“ dramatika (dramatika drsné školy). V 90. letech 20. století šlo o styl převažující na britských jevištích. Atak, agresivita, naléhavost, snaha zasáhnout diváka, přimět ho cítit a odpovídat – to jsou jeho atributy. Divák má z představení odcházet zasažen, otřesen a má diskutovat o tom, čeho byl svědkem. V českých divadlech se Crimp objevuje od roku 1994, hru To video nikdo neuvidí uvede Národní divadlo Moravskoslezské v české premiéře.

Dílo přeložil Adam Doležal. Režisérem je Janusz Klimsza, scénografem inscenace je Michal Syrový, kostýmy vytvořila Marcela Lysáčková a v hlavních rolích se objeví Renáta Klemensová a František Strnad. Ve hře dále hrají také Sára Erlebachová, Petr Houska, Kateřina McIntosh a Martin Dědoch.