Cestování
23/11/2018 Marek Síbrt

Tip na podzimní výlet: K zadumané meandrující Odře

​Nejen do nákupních center se dá vyrazit během předvánočního víkendu. Kdo vyrazí k česko-polské hranici do Starého Bohumína, čeká ho při putování kolem meandrující Odry nezapomenutelný zážitek.

Jen několik kilometrů od Ostravy se nachází přírodní památka, kde je možné sledovat, jak vypadala říční koryta předtím, než do nich začal zasahovat člověk. Přírodní památka Hraniční meandry Odry je působivá v každém ročním období.

Obzvláště to platí v období začínajícího podzimu, kdy se listy okolních stromů začínají měnit v pestrou paletu barev, ale i na konci listopadu při sychravém počasí má místo své zadumané kouzlo.

Klidně meandrující řeka zrychluje, když voda naráží na štěrkové lavice, které se přesouvají podle toho, jakou sílu voda aktuálně vyvine. Z protějšího Malého a Velkého Kališova jezera vzniklého jako důsledek těžby štěrku po ránu stoupá pára, která se zastavuje u postupně opadávajícího listí okolních listnáčů.

Ideální je výlet začít na náměstí ve Starém Bohumíně, jen kousek od mostu dělícího Českou republiku a Polsko. Červená turistická značka vede stejně jako naučná stezka po proudu Odry, z druhé strany je cesta lemována Malým a Velkým Kališovým jezerem.

Obě vodní plochy jsou vyhledávaným místem pro letní koupání a celoroční rybolov. Při cestě podél meandrující řeky, která se pravidelně rozlévá do okolních lužních porostů, luk i lesů, získáte pocit, jako kdyby čas získal jiný rozměr a plynul jiným tempem.

Řeka místy teče poměrně živě, místy se pomalu klikatí, vytváří slepá ramena, tůně, štěrkové náplavy a lavice. Neustále mírně modifikuje česko-polskou hranici, kterou vytváří. Z turistické značky občas směřují vyšlapané cestičky k říčnímu meandru.

Při chůzi na ochozu nad řekou je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Břeh může povolit a utrhnout se. V některých místech je možné sejít až přímo k vodě a sledovat tok řeky z těsné blízkosti.

V přírodní památce Hraniční meandry Odry žije řada chráněných živočišných i rostlinných druhů. Nejnápadnější je aktivita bobrů, při troše štěstí a za příznivých podmínek uvidíme vydru nebo ledňáčka. Když projdeme památkou až k čistírně odpadních vod, můžeme se zástavbou vrátit zpět na náměstí.

Je ale také možné dále pokračovat po naučné stezce k soutoku Odry a Olše. I na polské straně hranice vytváří Odra působivé scenérie. Za návštěvu určitě stojí například poldr Bukow vybudovaný u stejnojmenné obce.

Nebo můžete pokračovat za nákupy – třeba do polského města Raciborz.

Sdílejte článek