Cestování
05/07/2024 Tomáš Sliwka

Tip na výlet. Ze Soláně na Bzový, objevte kopce Vsetínských vrchů

Foto: Tomáš Sliwka

Pokud máte rádi přírodu, historii a kulturu Valašska, neváhejte a vydejte se na nádherný výlet na Soláň, Kotlovou a Bzový. Tyto tři vrcholy patří k nejmalebnějším v pohoří Vsetínské vrchy.

Naše dobrodružství začíná na parkovišti u informačního centra Zvonice v malebné obci Hutisko-Solanec, přesněji v Solanci pod Soláněm. Ať už přijedeme autobusem na zastávku Hutisko-Solanec, Čarták, Sedlo, nebo přijedeme vlastním autem, místo je snadno dostupné a plné očekávání.

Vydáme se nejprve po červené stezce k vrcholu Soláň. Vpravo nelze přehlédnout Zvonici Soláň, která je symbolem valašských tradic a umění. Slouží jako Informační centrum a galerie, kde se pořádají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Po cestě můžeme obdivovat dřevěné sochy s valašskými motivy, které jsou součástí projektu soláňské naučné stezky.

Pod samotnou horu Soláň dorazíme již asi po 600 metrech. Zde si můžeme vybrat – buď pokračovat rovně nebo odbočit vlevo na vrchol Soláně, kde nás čekají krásné výhledy.

Zatím je to stále po rovině a po 400 metrech potkáme první občerstvovací bod – Bistro Gigula, kde si můžeme doplnit energii. Potom to bude 2,5 kilometrů dolů, nahoru i po rovině dokud nedorazíme pod horu Kotlová, kde najdeme druhou občerstvovací stanici a to Valašské okénko Na Kotlové.

Po odpočinku mohou zájemci vyrazit na asi půl kilometru vzdálený vrchol Kotlová, ovšem žádné výhledy zde očekávat nemůžeme. Potom tedy zabočíme na rozcestí Pod Kotlovou vpravo na žlutou stezku. Teď to bude asi 1,5kilometrový sešup k vodní nádrži nazvané prostě a jednoduše Jezero. Neformálně se mu také říká Karlovské jezero. Říká se, že jeho voda okouzlila i Karla Jaromíra Erbena, který o jezeru napsal pověst.

Máme za sebou 5,5 kilometru a 5,5 vám ještě zbývá, tedy jsme přesně v polovině trasy. Po dalším 1,5 kilometru dorazíme, k toho času trvale uzavřené Hospůdce v Jezerném, která je památkou na dávné časy, kdy tu byla oblíbená zastávka pro turisty i místní.

Zde odbočíme vpravo a vydáme se po neznačené stezce k vrcholu Bzový. Bude to docela do kopce. Asi po jednom kilometru narazíme na žlutou stezku. Po ní se vydáme opět vpravo a asi po 400 metrech mineme vrchol Bzový. Tento úsek je sice trochu náročnější, ale zase velice malebný.

Za vrcholem Bzový budeme asi ještě 1,5 kilometru pokračovat po žluté trase. Chvíli pošlapeme také po silnici. Na rozcestí Soláň změníme barvu trasy na zelenou a zbylý kilometr do cíle půjdeme podél ní. Dorazíme zpět na parkoviště u Zvonice Soláň, kde jsme začínali.

Dnes jsme si užili krásný výlet na hory Soláň, Kotlová a Bzový, které nám přiblížily kouzlo Valašska a jeho přírodu, historii a kulturu. Doufáme, že se vám líbil a že se sem ještě vrátíte.

Informace o trase

Délka trasy: 11 km

Odhadovaný čas: 3 hodin

Obtížnost: 2/5 (1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)

Nastoupáme: 364 m

Dojezd z Ostravy: 70 minut autem, 170 minut veřejnou dopravou

Vrcholy: Soláň (861 m n. m.), Kotlová (869 m n. m.), Bzový (722 m n. m.)

Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy získáte v unikátních Turistických denících na portále Výlety pro každého.

Sdílejte článek