Společnost
06/01/2016 Jaroslav Baďura

Tomeček s tatrou dojel třetí v úterní etapě Africa Eco Race

Závodní posádka Promet/Excalibur teamu v pořádku zvládla zatím nejtěžší etapu letošního Africa Eco Race. Těžké dunové pole a náročné přejezdy úseků s „velbloudí trávou“ zvládli dokončit na třetím místě za vedoucím duem kamazů.

„V etapě se Tomáš s Láďou dostali zhruba na sto kilometrů do vedení, ale bohužel museli sklonit hlavu před rychlostí ruských speciálů. Důležité je, že vůz netrpí žádnou poruchou a tak mu stačí jen základní údržba,“ uvedl mluvčí týmu Vojtěch Morávek mladší.

„Každý den mají teamy soupeřů výhodu v podstatně efektivnější údržbě. Naše tatra prostě musí vydržet jen s oprašováním. Prakticky od druhé etapy v Maroku jedeme jednu velkou maratónskou etapu bez většího servisu. Jiná možnost není,“ dodal mluvčí týmu.

Start do dnešní (úterní) etapy byl hned vedle jídelního stanu v bivaku blízko Chami. „Musím říci, že dnes byla opravdu první etapa taková, jaká má zde v Africe být. Už od začátku se střídají dunová pole s dlouhými pasážemi s hromadami písku porostlými rostlinami, zvanými velbloudí tráva. Velbloudí tráva je kupka navátého písku obrostlá trávou, velká tak k metru a tvrdá jak šutr. Mnohde je jich tolik, že se v zákrytu překrývají. Nelze je objet. Musí se přes ně. A to bolí. Posádku i auto. Pak opět duny, pak velbloudí tráva,“ popsal jízdní podmínky mluvčí.

„Potom šedesát kilometrů planiny na omezovač, na oddychnutí. Čas na přepočítání kostí a pak zas znova do dun a do tý zatracený velbloudí trávy. Kamazy se zakopaly a musely si navzájem pomáhat, aby se dostaly dále. Z osobáků to rychle dali jen někteří. Tatra je ale opravdu unikát. Přesně takovéto etapy ji sedí. Těžké, hrubé, a bez pozlátek.“

„Kamazy nás přeci jen dnes opět dostaly, tam kde jim to jede lépe. Na té rovině, kde jim podvozek funguje znatelně lépe. Tomáši a hlavně Tatře dnes patří třetí místo v kamiónech. Dakar je ještě daleko. Zítra a pozítří to má být ještě tvrdší. Snad to tak bude. To nám sedí,“ těší se na další etapy Vojtěch Morávek mladší.

Sdílejte článek