Auto
31/10/2022 Jaroslav Baďura

Tomeček s tatrou pokořil jako první jezdec bez navigátora africkou rally!

Závodník ​Tomáš Tomeček se svou oranžovou Tatrou 815 zvítězil v závodě Africa Eco Race a stal se historicky prvním sólo jezdcem bez posádky, který na dálkové rally zvítězil v kategorii kamionů.

Tomeček dorazil z Monaka přes Maroko, Mauritánii až do Dakaru v Senegalu do cíle jako první v kategorii kamionů.

V historii srovnatelných pouštních maratonů se našli jen dva dobrodruzi, kteří se o něco takového vůbec pokusili. V roce 2004 to byl belgický trucker Roland Hoebeke v karegorii Raid, ale daleko se při tehdejší Rally Paříž – Dakar nedostal.

Tomáš Tomeček, řečený Captain Solo, poprvé ze své tatry vymontoval sedačku navigátora před startem Africa Eco Race v roce 2018. A hned napoprvé šokoval druhým místem za kamionem značky Iveco s tříčlennou posádkou vedenou Gerardem de Rooyem.

Rally úspěšně dokončil i podruhé a potřetí. „Letos jsem to jel sám už počtvrté a závod od závodu jsem spokojenější. Je to svoboda. Svoboda závodění. Tohle miluji,“ vyznal se Tomeček v cíli u Růžového jezera. Svou Tatru nazývá desetitunovou motorkou a v plánu má se za pět měsíců do Afriky vrátit na 14. ročník Africa Eco Race.

Nijak ho neodrazuje ani fakt, že letos dali pořadatelé závodníkům pořádně do těla. „Dva roky jsem na to čekal. Závod byl těžký, únavný. Bylo veliké horko a my jsme jeli osm čtyřsetkilometrových etap. Ale tak to má být. Stejně jako náročná navigace a fantasticky přesné roadbooky,“ vypočítává Tomáš Tomeček.

„Tatra si se vším poradila. Jede, maže. Je spolehlivá. Řešil jsem jen vypadlou hadici od olejového chladiče, kterou jsem prostě vrátil zpět a pokračoval. A pak jedno zapadnutí, ale to byla čistě moje chyba,“ říká Tomeček.

K Růžovému jezeru v pořádku dorazily také další tři Tatry 815 provozované týmem Tomáše Tomečka.