Byznys
22/06/2017 ČTK

Tonak ožívá. Z předloňské ztráty se dostal do zisku 5,25 milionu korun

Novojičínský výrobce klobouků Tonak se v roce 2016 dostal z předloňské ztráty 21,18 milionu korun do zisku 5,25 milionu korun.

Nárůst představuje 500 procent. Tržby Tonaku meziročně vzrostly o 1,7 procenta na 422 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Tonak patří mezi největší výrobce klobouků v Evropě. Má závody v Novém Jičíně, kde se vyrábějí plstěné klobouky a polotovary, a v jihočeských Strakonicích, jenž produkuje pletené pokrývky hlavy.

„Tonak v roce 2016 výrazně vylepšil finanční stránku a lze říci, že firma úspěšně započala své ozdravení. Toto mělo za následek pozitivní dopad na cash flow (peněžní tok) celé firmy, stejně tak jako výrazné snížení peněžních pohledávek a závazků,“ uvedla předsedkyně představenstva Lenka Urbánková Jarešová ve výroční zprávě.

Mírné zlepšení výsledků prodeje jde podle ní především na vrub plstěné výrobě, objem pletené výroby nerostl hlavně kvůli pokračujícím sankcím vůči Rusku.

„Oblast výroby přízí zaznamenala dynamický růst 27 procent. Tonak zopakoval i úspěch z předešlého roku v prodeji kloboukové hmoty, kde prodeje narostly o dalších 12 procent,“ uvedla Urbánková.

Převážná část produkce Tonaku jde na export, loni to bylo 89 procent. Více než polovina putuje do Evropy, do Severní a Jižní Ameriky jde 19 procent. Tonak vyvážel do Afriky (osm procent produkce), do Asie (šest procent) i do Austrálie (pět procent tržeb).

Výrobní závod Tonaku v Novém Jičíně podle předsedkyně představenstva pokračoval v úspěšné výrobě a prodeji kloboukové hmoty a podstatně utlumil neziskovou šitou výrobu.

Ve strakonickém závodě zaznamenala pletená výroba pokrývek hlavy mírný pokles, což ale vykompenzovalo zvýšení výroby a prodeje speciálních přízí. Tonak loni investoval pět milionů korun.

Společnost má zhruba 600 zaměstnanců. Majoritním vlastníkem Tonaku je společnost PCTC Invest se sídlem ve Švédsku.

Sdílejte článek