Společnost
19/09/2022 ČTK

Topná sezona začala. Kolik nás letos bude stát?

Teplárny v Moravskoslezském kraji dnes zahájily topnou sezonu, o den dříve než před rokem.

Ve většině míst už začala teplo dodávat skupina Veolia Energie, sdělil ředitel jejího regionu Morava Kamil Vrbka. Mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol řekl, že společnost ČEZ Teplárenská začala z Elektrárny Dětmarovice v 6 hodin ráno dodávat teplo pro Orlovou a Bohumín.

"Příchod topné sezony provázejí vysoké ceny paliv a dramatický vývoj na trzích s energiemi, ale i snahy vlády ČR zmírnit tyto dopady na domácnosti i firmy. Veolia Energie zatím ceny dodávek tepla nezvyšuje, ke změnám by mělo dojít až s příchodem nového roku," uvedl Vrbka. O výši cen za teplo na příští rok podle něj bude rozhodovat mimo jiné vývoj situace na trhu s energiemi v posledních měsících roku.

Ředitel uvedl, že během léta firma pracovala na kontrolách i rekonstrukcích potrubí, ale pokračovala také ekologizace tepláren. "V průběhu letních měsíců, kdy je výroba a distribuce omezena jen na dodávky teplé vody, Veolia pokročila v projektech zaměřených na odchod od využívání uhlí, zvýšení podílu alternativních paliv a rozšíření palivového mixu ve výrobě tepla a elektrické energie. Cílem je nejen přechod od uhlí k čistším palivům, ale i větší diverzifikace paliv a snižování závislosti na jednom typu paliva," uvedl Vrbka.

Pokračovaly podle něj také investice do technologií, které zvyšují spolehlivost a účinnost výroby a distribuce energií. Veškeré práce firma plánovala tak, aby odstávky měly minimální dopad na zákazníky. "Mezi nejvýznamnější projekty, na kterých Veolia během léta pracovala, patří výstavba multipalivového kotle v Teplárně Přerov, který bude vyrábět teplo z biomasy a takzvaných tuhých alternativních paliv, vyrobených z vytříděných nerecyklovatelných odpadů," uvedl Vrbka.

Také v Olomouci se dělala přestavba uhelného kotle a výstavba nového kotle v takzvané špičkové výtopně, která pokrývá špičky v odběru tepla, pokud překračují kapacitu výroby základního zdroje. "V ostravské Elektrárně Třebovice probíhala výstavba nového turbogenerátoru, který dále zefektivní kogenerační výrobu tepla a elektřiny," uvedl Vrbka.

Veolia Energie dodává teplo do 560 tisíc domácností, institucí a podniků. Působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze.

Sdílejte článek