Nejnovější zprávy: Z opuštěných břidlicových chodeb je unikátní turistická atrakce: Flascharův důl Bohumín má novou atrakci: Mauglího labyrint z 1300 habrů

Politika

Tragická fraška ministra Stropnického ve VOP CZ Nový Jičín

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) navštívil tento týden státní podnik VOP CZ Nový Jičín. Vojenský opravárenský podnik patříval kdysi k firmám, které v oblasti vojenské techniky dodávaly špičkové výrobky nejen Armádě České republiky a co se týče vývoje, patřily na špici.

Ministr Stropnický na návštěvě podniku smutně konstatoval, že podíl vojenské výroby je v poslední době mizivý a statečně přislíbil pomoc – zprávu ČTK si čtenáři Magazínu PATRIOT mohou přečíst zde.

Ministr na návštěvě uvedl, že ještě před dvěma lety byl objem vojenské výroby v podniku zanedbatelný. „To byla dvě nebo tři procenta, něco absolutně mimo mísu. Teď je cíl v tomto roce přes 30 procent, takže se to postupně docela výrazně zvedá,“ řekl Stropnický.

A v čem spočívá fraška avizovaná v titulku tohoto komentáře? Možná to není ani fraška jako spíše chucpe. Ministr se rmoutí nad nízkým podílem vojenských zakázek – přitom právě on a jeho ministerstvo v posledních dvou letech novojičínský podnik systematicky dusí.

Zástupci VOP CZ mají už na ministerstvu obrany v kancelářích úředníků, kteří rozhodují o zakázkách na opravu a výrobu vojenské techniky, vyšlapané důlky – jenomže zakázky dostávaly jiné, především soukromé firmy.

Buď to ministr Stropnický neví – a to by byla obrovská chyba – nebo to ví, a je to ještě horší. Z VOP CZ odešlo v posledních letech za prací jinam několik desítek klíčových špičkových vojenských techniků, kteří zhusta pomáhají firmám, které dostaly i za vlády Stropnického přednost před VOP CZ.

Proto je Stropnického vystoupení ve VOP CZ jen těžko pochopitelné pro zaměstnance podniku, kteří dobře vědí, proč ve firmě klesal podíl práce pro vojáky a proč bylo nevyhnutelné hledat zakázky v civilní sféře.