Nejnovější zprávy: Je to borec! Štěpán Kozub vyprodal O2 arenu, přidal další termín Průšvih, aneb když ve sklepě doutná 30 metráků uhlí. Hasiči jej museli vysát ven!

Auto

Tři vysoké školy získají díky nápadům auto Hyundai Kona. Uspěla i ostravská VŠB

​Nošovická automobilka Hyundai a společnost Hyundai Motor Czech, která je výhradním dovozcem vozů Hyundai do ČR, podpoří technické vzdělávání na tuzemských univerzitách.

Foto: Hyundai

Třem fakultám darují elektromobil Hyundai Kona Electric. Studenti tak díky úspěchu v soutěži Kona jede na vysokou budou moci pracovat na projektech, které souvisí s rozvojem elektromobility.

Automobilka Hyundai před časem vyzvala studenty vysokoškolských technických oborů, aby navrhli, jak posunout elektromobilitu dál. Do prvního ročníku soutěže Kona jede na vysokou se zapojilo 8 univerzitních týmů složených z 3 až 10 studentů a odborného garanta z řad vyučujících.

Za úkol dostali formou videa představit svůj neotřelý nápad. Trojice nejlepších týmů se může těšit na Konu Electric pro svou školu a také na speciální celodenní exkurzi v nošovickém závodě. Potkají se s odborníky z praxe, podívají se do výroby a projedou se vozy Hyundai na testovací dráze.

„Cílem soutěže bylo prohloubení spolupráce s vysokými školami, navázání kontaktu přímo se studenty a podpora praktické výuky technických oborů,“ řekla Klára Klepáčová, manažerka oddělení Lidských zdrojů v nošovické společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC).

O vítězství se podělily týmy z Fakulty strojního inženýrství, která spadá pod Vysoké učení technické v Brně, a stejnojmenné fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Brněnští studenti z týmu TU Brno Racing zvítězili s projektem Adventure Packet, tedy kempingovou nástavbou pro elektromobil. Studentský tým North Bohemia Engineers (NBE) z ústecké univerzity zase přišel s nápadem chytré garáže.

Na třetím místě se umístil tým z Fakulty strojní, VŠB – Technická univerzita Ostrava. Studenti specializace Design průmyslových výrobků uspěli s projektem chytrých zrcátek.

O vítězích rozhodla i veřejnost

Automobilka zapojila do hodnocení projektů i veřejnost. Prostřednictvím facebookového profilu HMMC mohli uživatelé podpořit videopříspěvky jednotlivých univerzit a ovlivnit tak jednu z hodnocených kategorií.

Kromě hlasování na Facebooku se mezi další kritéria, která rozhodla o vítězích, řadila kreativita, technické detaily, náročnost a využitelnost projektu.

Darované vozy studenti využijí jednak k rozpracování, ověřování a realizaci nápadu, se kterým se do soutěže přihlásili. Dále budou elektromobily sloužit k prohlubování znalostí studentů, k měření nebo 3D skenování, a využití najdou i při diplomových pracích či výzkumech týkajících se elektromobility.

„Nošovická Kona Electric je první elektromobil nové generace vyráběný sériově v České republice. Naším záměrem bylo, aby měli studenti při výuce možnost pracovat s nejnovějšími technologiemi,“ doplnila Klára Klepáčová z HMMC.

Darování aut z předsériové výroby není pro nošovickou automobilku novinkou. V minulých týdnech zamířilo osm vozů modelu i30 do technických středních škol převážně v Moravskoslezském kraji a také na VŠB-TU v Ostravě.

Plně funkční auta slouží k výuce budoucích automechaniků, techniků a inženýrů. Další vozy jsou určeny pro trénink hasičů. Letos automobilka Hyundai darovala tři auta i pro potřeby Letiště Leoše Janáčka v Mošnově.

Další darovaná auta z Nošovic zamířila dříve třeba na Masarykův okruh v Brně, mostecký okruh nebo letiště v Hradci Králové.