Nejnovější zprávy: ​Krátkodobé jízdenky v ostravské MHD od ledna zdraží Muž našel při bourání domu 111 let starou kolejnici. Daroval ji železárnám

Společnost

Turisté měli velké štěstí, záchranáři je našli na hřebeni Beskyd

​Letečtí záchranáři z Ostravy zasahovali ve čtvrtek nejen u zraněné lyžařky v Jeseníkách, ale o několik hodin později také na hřebeni Beskyd.

Letečtí záchranáři zasahují v horách (Foto: archiv ZZS MSK)

"Po patnácté hodině bylo naše zdravotnické operační středisko informováno o dvojici vyčerpaných turistů uvízlých v horském terénu v oblasti Velkého Polomu poblíž Dolní Lomné," uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK).

Ke dvojici návštěvníků hor vyrazila na beskydský hřeben hlídka horské služby na skútru a lyžích. Vyčerpanou dvojici v hlubokých závějích horští záchranáři nalezli, ale jejich transport z místa se jevil jako velmi obtížný.

Proto byla o pomoc požádána posádka Letecké záchranné služby Ostrava. "Stroj odstartoval s plným vybavením pro zásah v podvěsu. Pilotovi se však podařilo v zimním horském terénu přistát asi sto metrů od turistů. Oba postižení byli vzati na palubu stroje a ten s nimi odletěl do údolí," doplnil mluvčí záchranářů.

Jak dále dodal, na horském hřebeni musel zůstat jeden ze členů posádky vrtulníku, aby při letu nedošlo k přetížení stroje. Vrtulník se následně musel ještě jednou vrátit, aby byla jeho posádka na palubě zase kompletní.

"Oba turisté měli velké štěstí, protože z nepříjemné situace vyvázli bez zranění, což potvrdilo vyšetření lékařem záchranné služby. Byli pouze fyzicky vyčerpáni a lehce podchlazeni," uzavřel mluvčí s tím, že transport do nemocnice ani další péči nebylo třeba poskytovat.