Kultura
10/11/2021 Petr Sobol

U Bezručů se budou hrát Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana

​Divadlo Petra Bezruče zve na originální adaptaci slavného filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky.

Komedie o prvních láskách, kocovinách a růžových brýlích, které možná spadnou dřív, než si je stačíme nasadit, připravil umělecký šéf souboru Jan Holec. Ústřední pár Andulu a Mildu ztvární mladé posily souboru Barbora Křupková v alternaci s Magdalénou Holcovou a Václav Švarc.

Legendární snímek Miloše Formana patří k pilířům české nové vlny, jeho fenomenální úspěch korunovala v roce 1967 nominace na Oscara. Příběh naivní Anduly, pracovnice obuvnického závodu, která společně s kamarádkami touží po lásce, tak obletěl svět. Svůj půvab ale neztrácí ani dnes.

Tvůrci inscenace použili z filmového zpracování pouze základní dějovou linii. Dramaturgyně Anna Smrčková s režisérem Janem Holcem vytvořili svébytnou a autentickou interpretaci textu. V inscenaci se tak objevují například úplně nové situace a postavy. „Především nám jednotlivé obrazy, ať už při psaní, či zkoušení, začaly rozkvétat a dostávaly větší prostor. Navíc jsme příběh zastřešili společensko-vzdělávacím večerem, ve kterém budou diváci poučeni o tom, jak nakládat s láskou. Zdrojem nám byla dobová odborná i populární literatura zabývající se partnerskými vztahy. Vztahové sociální inženýrství v zašlém kulturáku se v mnohém neliší od toho na exotickém ostrově,“ říká režisér inscenace Jan Holec. Pro Divadlo Petra Bezruče zároveň vznikla originální hudba Davida Hlaváče a autorské texty Petra Vodičky.

Slavný film Miloše Formana

Film Lásky jedné plavovlásky měl první premiéru v srpnu roku 1965 na Filmovém festivalu v italských Benátkách a Miloš Forman byl nominován na Zlatého lva. V Československu byl film uveden do kin 12. listopadu 1965. K námětu úspěšného snímku použil Miloš Forman skutečnou příhodu, kterou sám zažil. „Jednoho pozdního sobotního večera jsem v centru Prahy uviděl mladou dívku. Vlekla omlácený kufr, ale nezdálo se, že by někam pospíchala, že by cokoliv po někom chtěla, a zjevně to nebyla prostitutka. Vypadala, že je ztracená. Ale že jí to příliš nevadí. Byl jsem zvědavý. Pustil jsem se s ní do řeči a ukecal ji, aby šla se mnou domů.“ Těmito slovy Miloš Forman ve své autobiografii přibližuje, odkud se vzala prvotní myšlenka na Lásky jedné plavovlásky. „Ona dívka pracovala v textilce v severočeském Varnsdorfu, městě s mnohými nedostatky. Především s nedostatkem mužů v poměru k ženám. Slečna proto považovala za velké štěstí, když poznala inženýra z Prahy, který ji po společně strávené noci pozval k sobě domů, do velkoměsta. Iluze o mužích a životě v Praze dotyčná ztratila, když vyšlo najevo, že od nápadníka obdržela falešnou adresu. Forman její hořkou zkušenost ve spolupráci s osvědčenou autorskou dvojicí Papoušek–Passer proměnil ve scénář tragikomického příběhu mladé lásky a nenaplněné touhy. Zejména po svobodě,“ doplňuje dramaturgyně Anna Smrčková.

Scéna Jána Tereby je inspirována dobovými kulturními domy, kostýmní výtvarnice Paulína Bočková použila prvky z 60. i 70. let a zkombinovala je s některými prvky z dnešní módy, která je velmi příhodně inspirovaná právě módou let 60.

Sdílejte článek