Společnost
20/04/2017 Tomáš Svoboda

U katedrály v centru Ostravy se hlavně parkuje, město to chce změnit

S další architektonicko-urbanistickou soutěží na revitalizaci veřejného prostoru přichází Ostrava, která chce změnit podobu náměstí Msgre Šrámka v centru Ostravy. Jeho dominantou je katedrála Božského spasitele, do níž lidé roky chodí přes nepříliš vzhledné parkoviště.

Samotná soutěž, kterou schválili ostravští radní, odstartovala ve středu 19. dubna a navazuje na již dříve prezentované soutěže na přestavbu bývalých městských jatek a Umělecké ulice.

Proč se nyní bude řešit právě prostor v okolí katedrály, jejíž rekonstrukce byla dokončena v roce 2015?

„Jedná se o jeden z klíčových veřejných prostorů v centru města. Katedrála si zaslouží důstojnější okolí, než je dnešní nepříliš vzhledné parkoviště. Je tady navíc i návaznost vzhledem k rekonstrukci Divadla Jiřího Myrona, která má začít letos. Celkově chceme prostor zklidnit, a to včetně dopravy,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura.

Ostrava bude hledat takové architektonické návrhy, které se budou zabývat celým prostorem až po městský blok lemující ulici Zámeckou. V soutěžním zadání je nejen požadavek na řešení parkování, ale také hrubý odhad finanční náročnosti navrženého řešení.

„Na rozdíl od soutěže na přestavbu jatek, kde hledáme návrh, tady máme ideovou soutěž, v níž hledáme představu, jak by prostor mohl vypadat. Proto jsme nestanovili konkrétní finanční limit. Soutěžící chceme omezovat co nejméně,“ doplnil vedoucí Útvaru hlavního architekta Cyril Vltavský.

Teprve podle vyhodnocených výsledků bude město zvažovat, co bude v prostoru kolem unikátní katedrály Božského spasitele, která je druhou největší na Moravě, realizovatelné.

V podmínkách soutěže je dále stanoveno, aby autoři respektovali nejen dlouhodobý záměr dostavby městského bloku vedle obchodního domu Horník a uvažovaný vjezd do podzemních podlaží pod plánovanou zástavbou pod Masarykovým náměstím, ale také provozní potřeby katedrály a Divadla Jiřího Myrona.

„Architekti mají v Ostravě příležitost navrhnout novou tvář další významné části centra města. A v letošním roce jim nabídneme ještě další příležitosti. S velkým očekáváním ve druhém červnovém týdnu osobně zasednu mezi porotci, abychom vybrali vítězný návrh,“ dodal ostravský primátor.

V soutěžní porotě spolu s ním budou jako tzv. závislí členové radní města Lukáš Semerák a vedoucí odboru Útvaru hlavního architekta Cyril Vltavský. Dále to budou nezávislí porotci, architekti Adam Gebrian, Tadeáš Goryczka, Ondřej Vysloužil a Martin Chválek.

K vyhodnocení odevzdaných soutěžních návrhů se porotci sejdou ve čtvrtek 8. června. Záměrem je, aby zastupitelstvo města rozhodlo o vítězném návrhu ještě před prázdninami, a to ve středu 21. června 2017.

Sdílejte článek