U zachráněné továrny v Odrách přibyl pomník židům, kteří nepřežili holocaust
Bratři Zdenek a Emil Mateiciucovi jsou v Odrách dobře známi. Po pádu komunistické totality v roce 1989 začali podnikat a podařilo se jim zachránit bývalou textilní továrnu na výrobu hedvábných látek, postavenou už v roce 1839.
Budovy továrny byly po revoluci v žalostném stavu a měly jít k zemi. Na továrnu byl už dokonce vydán demoliční výměr. Dnes je ale bývalá textilka v Odrách opravená a dává práci více než stovce místních obyvatel.
Od roku 2019 je Národní kulturní památkou. Příběh její záchrany se stal námětem dokumentu Továrna mezi vodami, který lze zhlédnout i na YouTube.
První pomník v parku patří těm, kteří museli do odsunu
Už záchrana textilky svědčí o tom, že Zdenek Mateiciuc, narozený v roce 1946 v Odrách, kde žije dodnes, se jako starousedlík zajímá o historii městečka ležícího v takzvaných bývalých Sudetech. Zajímají ho především osudy lidí, kteří zde v minulosti po celá staletí žili, a jak říká, už tady nejsou.
K zachráněné továrně přilehá původní, dnes revitalizovaný, park se vzácnými dřevinami, ve kterém bratři před pár lety umístili pomník „Na cestě“ připomínající vyhnání většiny původních obyvatel města Odry. A před pár dny v parku u továrny přibyl další pomník, tentokrát obyvatelům města, kteří nepřežili holocaust.
Pomník znázorňuje sochu malé židovské dívky
Zdenek a Emil Mateicucovi se totiž rozhodli, že v Odrách odhalí pomníček oderským spoluobčanům židovského vyznání, kteří nepřežili hrůzy holokaustu v období druhé světové války. Pomníček znázorňuje sochu malé židovské dívky a doplňuje ho seznam oderských Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Je opatřený českým, německým a rovněž hebrejským nápisem.
„Tragické události druhé světové války v Odrách způsobily vyvraždění židovských obyvatel a následný poválečný odsun původního německého obyvatelstva po roce 1945. Válka i holokaust byly a zůstanou navěky strašlivými zločiny, které zejména dneska ve světle války na Ukrajině znovu silně rezonují celou Evropou,“ řekl Zdenek Mateiciuc.
Odhalení pomníku u bývalé textilky se zúčastnili i vzácní hosté. Například rabín David Maxa z Prahy či Richard Szklorz, oderský rodák, novinář z Berlína společně s manželkou Betty, kteří jsou židovského vyznání. A taky farář z Oder Petr Kuník, farářka z Hranic za Českobratrskou církev evangelickou Pavlína Lukášová či farářka z Kojetína a Hranic za Církev českobratrskou husitskou Petra Hrušková.