Nejnovější zprávy: ​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka! Krvavý Johann je horor se vším všudy, říká režisér Jakub Krumpoch

Kultura

Umění v prázdných výlohách. Opuštěné ostravské prodejny se promění v galerie

Výkladní skříně prázdných provozoven v centru města zaplní umělecká díla.

Foto: Archiv Karolíny Skórkové

Projekt Open Gallery je jeden z pěti, které usilují o podporu pivovaru Ostravar v rámci akce Nápady z OstraVy.

Od srpna už nebudou Ostravané chodit do práce kolem tolika prázdných výloh. Část z nich se změní v netradiční galerie.

„Mám ráda svoje město, ale trápí mě násobící se prázdné výlohy a výkladní skříně. Tak mě napadlo, že bychom do nich přinesli umění, design, architekturu. Každá výloha by se potom stala takovou malou galerií,“ uvádí zakladatelka projektu Open Gallery Karolína Skórková.

V opuštěných výkladních skříních se objeví obrazy, architektonické prvky nebo módní díla. Každou upravenou výlohu autoři představí na vernisáži, informace o vystavených dílech najdou zájemci také na internetu.

Během srpna se má takto proměnit deset ostravských výloh, autoři plánují oživit také reklamní nosiče, tramvajové zastávky a parky.

Do 29. července mohou lidé podpořit přeměnu dalších míst v rámci zmíněné soutěže pivovaru Ostravar. Ten se po rozvolnění protikoronavirových opatření rozhodl podpořit tři ostravské nápady, o které bude v hlasování největší zájem.

Podle Skórkové se projekt Open Gallery zalíbil nejen současným umělcům a designérům, ale také majitelům prázdných provozoven.