Kultura
06/03/2023 Jaroslav Baďura

Unikátní kniha Putování za vodou přibližuje krásná místa země i Moravskoslezského kraje​

Moravskoslezský kraj už dávno není jen regionem oceli, uhlí a těžkého průmyslu. Ožívá barvami nejen při hudebních festivalech a dalších kulturních akcích, ale také když vyrazíte do řady zajímavých míst spojených s vodou a jejími krásami.

Alespoň tak představuje region kniha Putování za vodou Marka Síbrta, která je unikátním průvodcem představujícím zajímavá místa v České republice, spojená s vodou.

A významná část publikace je věnována právě Moravskoslezskému kraji, kde autor dlouhodobě žije. Na zhruba 200 stranách je popsáno devadesát výletů podél vodních toků, výprav k přehradám, rybníkům nebo dalším zajímavým místům spojeným s vodou. Publikace představuje místa veřejně známá a hojně navštěvovaná, ale také ta utajená zrakům a krokům většího počtu lidí.

Je vybavena bohatou fotodokumentací, jednotlivé výlety jsou doplněny itinerářem s trasami formou QR kódů. Čtenáři mají záruku zasvěceného a poutavého ztvárnění vycházejícího z toho, že všechna místa autor osobně navštívil, v poklidu se jimi prošel, nebo je naopak musel překonat s vyšší mírou adrenalinu: například lezením po skalách nad korytem řeky, případně cestou přes překážky a broděním v rozvodněných tocích.

„Výsledná publikace nakonec vypadá poněkud jinak, než jsem zpočátku zamýšlel. Je rozsáhlejší, obsahuje větší množství tipů, kam je dle mého názoru zajímavé k vodě vyrazit, než jsem měl původně v plánu. Není konzistentně turistická, protože v řadě případů je spíše sumářem působivých míst spojených s vodou, v té které části naší země, než typicky výletnickou příručkou s itinerářem daných tras,“ vysvětluje autor knihy Marek Síbrt.

Kraj řek, bystřin a kaňonů

Autor v knize putuje například podél Odry z Ostravy až do Suchdola nad Odrou a upozorňuje na unikátní krajinu CHKO Poodří. Zajímavý výlet často mimo značenou trasu v lese poznamenaném bohužel invazí křídlatky čeká ty, kteří vyrazí se Starého Bohumína podél meandrů Odry k jejímu soutoku s Olší na česko-polské hranici za Bohumínem – Kopytovem.

Výletníci se nebojí se překonávat ani kaňony a náročnější místa vzniklá těžbou břidlice při putování podél Moravice od hráze Kružberku až k Hradci nad Moravicí například také kolem unikátního Weisshuhnova náhonu nebo při výletě proti proudu Budišovky z Heřmánek do Budišova nad Budišovkou od poutního místa Panna Maria ve Skále. Značnou pozornost věnuje kniha také vodním krásám v Beskydech, ať již jde o poněkud pozapomenuté vodopády pod Pustevnami nebo Smrkem, divočící Morávku na Frýdecko-Místecku nebo horské bystřiny, které právě v nádržích Morávka a Šance končí svou pouť.

Divočina kousek z centra Ostravy

Nečekané překvapení související s vodním prvkem poskytne samotná Ostrava. A právě tip na výlet do Heřmanic v sobě symbolizuje mnoho aspektů spojených s ostravskou minulostí i současností. „Čtvrt hodiny trolejbusem z centra Ostravy nebo hlavního vlakového nádraží najdeme v části Heřmanice unikátní přírodní lokalitu, kterou bychom kousek od bývalého ocelového srdce republiky nečekali. Poté, kdy projedeme kolem místní věznice, bývalého černouhelného dolu, který si historicky do konce těžby na začátku 90. let minulého století nesl postupně názvy Ida, Důl Rudý Říjen a Heřmanice, a za nímž se tyčí mohutná a v současnosti odtěžovaná halda s nezanedbatelným podílem uhelné hmoty, a sociálně problematické lokality Liščina, dorazíme k Heřmanickému rybník,“ píše autor.

A právě zde narazíme na místo, které má málo společného s tím, jak si okraj krajské metropole řada lidí představuje. U vodní plochy se ponoříme do poklidné atmosféry, kterou rozráží hlasy desítek druhů ptactva, nacházejícího zde své útočiště.

Kniha ukazuje, že putování za vodou je dobrodružstvím. Kromě samotného vodního prvku autor často reflektuje příběhy, historii a reálie daného místa. Pokouší se zachytit jeho ducha a atmosféru. Kniha je strukturována do kapitol dle jednotlivých regionů naší země. Pozornost je věnována zajímavým místům a lokalitám, které autor navštívil.

Rozprostření je tedy geograficky nerovnoměrné podle zajímavosti a zážitků autora. Kniha reflektuje známá a turisticky navštěvovaná místa s těmi, která stojí poněkud stranou zájmu, ačkoliv nabízejí úchvatné a působivé zážitky. Upozorňuje na krásná místa, která jsou často stále ještě širší veřejnosti neznámá a zůstávají neobjevena.

„Různým regionům naší země je věnována rozdílná pozornost. Není v tom primární záměr. Prostě jsou popsána místa, která jsem měl možnost navštívit a přišlo mi zajímavé o nich podat zprávu a předložit je jako možnou variantu návštěvy. Doufám, že řada dalších mě v budoucnosti čeká a třeba najdou zhmotnění v pokračování. Plánů je mnoho, energie a času vždy méně,“ dodává Síbrt.

Knihu lze objednávat na putovanizavodou@seznam.cz za 329 korun včetně dopravy.

O autorovi

Dlouhodobě působí v komunikaci a médiích. Šest let pracoval jako mediální analytik pro společnost InnoVatio, kdy měl na starosti především projekty pro veřejnoprávní média v ČR a na Slovensku v oblasti zpravodajství a publicistiky, a mediální poradenství pro významné podnikatelské subjekty (České dráhy, ČEZ, T-Mobile, Vodafone...). Šest let působil v komunikaci černouhelné společnosti OKD, převážně jako její mluvčí. Aktuálně pracuje jako manažer vnějších vztahů a mluvčí v Severomoravských vodovodech a kanalizacích Ostrava. Pochází z jihočeského Sezimova Ústí, dlouhodobě žije v Moravskoslezském kraji, když zakotvil ve Frýdku-Místku.

Sdílejte článek