Nejnovější zprávy: ​V roce 2020 investují SmVaK Ostrava do infrastruktury rekordních 683 milionů Budoucí inženýři mají v areálu VŠB-TUO nové špičkové laboratoře

Společnost

Unikátní oslava osvobození: Nadšenci vytvořili světelný řetěz z linie pohraničního opevnění

Nadšenci, kterým se nelíbilo, že po loňských velkých oslavách 70. výročí osvobození by se letos slavit nemělo, vymysleli unikátní akci, nasvícení bunkrů hraničního opevnění. Podívejte se na unikátní fotografie Borise Rennera, který snahu milovníků historie zaznamenal.

Lidé, kteří se zabývají historickými aspekty osvobození Ostravy, vymysleli celostátní výzvu „Světla nad bunkry“ a uspořádali nultý ročník nasvícení celého pevnostního systému v České republice.

Na výzvu, zveřejněnou na facebooku a také v Magazínu PATRIOT, zareagovaly stovky lidí. Magazín PATRIOT například zprostředkoval kontakt mezi pořadateli a lidmi, kteří se starají o bunkry v Bohumíně.

 

„Přihlásilo se nám už asi 300 lidí a zatím máme částečně pokrytou linii od Ostravy přes Hlučín až po Opavu a doufáme, že se přidají i lidi z dalších regionů. Už se nám ozvali i ze Stříbra, Žatce a Strakonic, a také slovenští kolegové, kterým se tento nápad moc líbil a přidají se k nám,“ hlásila týden před akcí správkyně facebookové skupiny Světla nad bunkry Veronika Honcová.

 

Fakt, že jednotlivé objekty československého opevnění na sebe navazovaly, dal reálnou možnost vytvořit kolem Česka pomyslnou světelnou hranici. Tam, kde je linie už působením času, zásahu člověka či přírody přerušená, chtěli autoři nápadu alespoň symbolicky přisvítit světlem, které obstarají dobrovolnické spojky.

„Jestli se myšlenka vydaří, vznikne u nás nová tradice, připomínající jednu z pohnutných kapitol historie našeho státu,“ dodávají organizátoři.

Fotogalerie