Společnost
14/03/2016 Jaroslav Baďura

Unikátní premiéra: Jesus Christ Superstar poprvé v Ostravě!

Legendární rocková opera přichází do Ostravy. Pětačtyřicet let od světové premiéry Jesus Christ Superstar se jedno z nejzásadnějších děl hudebního divadla 20. století objeví poprvé na jevišti Divadla Jiřího Myrona. Premiéry se uskuteční 17. a 19. března 2016 v 18.30 hodin.

„Tato inscenace je svým způsobem výjimečná. Všechna dosavadní uvedení totiž více či méně vycházela z ozvěn původní verze v pražském Divadle Spirála. Ostravský Ježíš představuje zcela novou generaci herců a zpěváků, a to nejen z Česka, ale i ze Slovenska. Navíc jsme získali práva na uvedení jedné písně, která se objevila jen v původním filmu, ale na českém jevišti dosud nezazněla,” říká Michael Prostějovský, autor původního českého přebásnění.

Nejslavnější rocková opera 20. století Jesus Christ Superstar se stala během více než 40 let od svého uvedení legendární klasikou ve světě i u nás. Moderní dílo Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera, jež líčí osud Ježíše Nazaretského pohledem Jidáše Iškariotského, stále láká.

„Není to totiž obyčejný, čítankově napsaný muzikál podle Bible. Tim Rice v libretu stvořil apokryfní příběh ‚podle‘ Jidáše. Ale kdo je to Jidáš? Historická postava, nebo současník? Vypráví o událostech starých 2 000 let, nebo je to svědek současnosti? Moderní svět, zdá se, ztratil smysl a směr a my z něj hledáme cestu ven,“ uvádí dramaturg Patrick Fridrichovský.

„Vnímat pašijový příběh titulu Jesus Christ Superstar v našem kulturním povědomí, to je něco velmi přirozeného a logického. Má to hluboké kořeny. Rocková hudba má ale jeden důležitý prvek navíc, je schopná sdělovat jednoduchou emocí. I když opera vznikla před čtyřiceti lety, už dávno není ukotvena v tom známém ‚Make Love Not War‘ šedesátých let. Je živá dodnes a prochází proměnami, ostatně jako celá společnost,” prozrazuje o koncepci nové inscenace její režisér Jiří Nekvasil.

Česká premiéra muzikálu Jesus Christ Superstar dosáhla úctyhodných 1 288 repríz a celkem tuto inscenaci vidělo přes 850 000 diváků. Z Ježíše se tak stala legenda, která výrazně napomohla zvýšení povědomí českého národa o muzikálovém divadle a jeho moderních podobách.

Nejnovější ostravská inscenace je po dvou pražských a jedné brněnské inscenaci už čtvrtou „návštěvou“ Ježíše na českých jevištích a zároveň čtvrtým dílem Andrewa Lloyda Webbera v repertoáru Národního divadla moravskoslezského.

Přebásnil Michael Prostějovský, režie Jiří Nekvasil, hudební nastudování Jakub Žídek, dirigent Marek Prášil / Jakub Žídek, choreografie Ivana Hannichová, scéna David Bazika, kostýmy Marta Roszkopfová, dramaturgie Patrick Fridrichovský.

V hlavních rolích Peter Cmorik / Lukáš Vlček (Ježíš Kristus), Lukáš Adam / Roman Tomeš (Jidáš Iškariotský), Hana Fialová / Vendula Příhodová / Martina Šnytová (Máří Magdaléna), Roman Harok / Tomáš Savka (Pilát Pontský), Pavel Liška / Jan Vlas (Herodes Antipas), Juraj Čiernik / Petr Dopita (Kaifáš), Josef Lekeš / Peter Svetlík (Annáš), Radek Novotný / Jaroslav Rusnák (Šimon), Ivan Dejmal / Roman Harok (Petr) a další.

Sdílejte článek