Nejnovější zprávy: Pražírna a kavárna Lucy's s kulturním programem. Frýdek-Místek získal skvělý veřejný prostor 30 let svobody: Ostrava si vždycky uměla poradit, říká jeden z mužů revoluce

Proměny kraje

Unikátní větrný mlýn u Bílovce dostal nové perutě

Kdysi bývalo v okolí města Bílovec na padesát dřevěných větrných mlýnů. Dodnes zůstal jediný. Nachází se v lokalitě Horních Nových Dvorů a v posledních letech prochází postupnou obnovou.

Větrný mlýn v Horních Nových Dvorech u Bílovce (Foto: Tomáš Svoboda)

Jedná se o větrný mlýn německého typu. Podle historických pramenů byl postaven v roce 1878 a na současné místo dopraven roku 1910 z nedalekého Leskovce.

Prvním krokem k jeho obnově a zachování pro další generace byla tzv. termosanace, která proběhla v roce 2016 s cílem zachránit cenné dřevěné konstrukce, zbavit je dřevokazného hmyzu a degradace.

„Po termosanaci jsme se rozhodli pro výměnu dvou perutí. Kvůli silnému větru totiž před časem došlo k jejich poškození. Opravuje se také bednění ve spodní části mlýna, která byla zasažena hnilobou,“ popsal Pavel Fabián, referent státní památkové péče města Bílovec.

Mlýnské perutě, či chcete-li lopatky, byly při jedné z předchozích oprav vyrobeny z nepříliš odolného smrkového dřeva. Nyní tesaři zhotovili nové z dřeva jedlového, které má delší životnost.

Na mlýn se jim je povedlo osadit koncem minulého týdne s pomocí jeřábu. Řemeslníci v praxi ukázali, že i práce s těžkou technikou vyžaduje velkou preciznost a že všechno musí sedět na milimetry přesně.

„V rámci oprav budeme dělat i novou střechu. Vymění se šindel, který již netěsnil. Nová krytina bude z modřínového dřeva a s použitím technologie dvojitého krytí. Do konce října by mělo být hotovo,“ doplnil zástupce města.

Součástí oprav bude ještě nová stříška nad vchodem, dále venkovní i vnitřní schodiště a zábradlí či terénní úpravy. Dojde také na zasklení okýnek.

„Pokud se nám podaří získat další finanční prostředky, budeme časem doplňovat vnitřní technologii mlýna a opravíme také zbývající dvě perutě,“ dodal Pavel Fabián s tím, že k obnově do původního vzhledu chybí například oj, která umožňovala otáčení mlýna dle směru větru.

Teoreticky by větrný mlýn, který je unikátní dominantou v krajině polí kolem Bílovce, mohl opět plnit svoji funkci. Před časem se o něj dokonce zajímal jeden z výrobců bioproduktů.

Prakticky však bude nadále technickou památkou, která bude veřejnosti zpřístupněna na bázi individuálních prohlídek.

Podle Jana Doubka, předsedy sekce větrných mlýnů z Technického muzea v Brně, je větrný mlýn u Bílovce jediným svého druhu v republice.

Německá technologie s hranolovým vysévačem, pásovým a šnekovým dopravníkem či loupačkou obilných zrn nikde jinde není. České typy mlýnů mají jiné konstrukce i technologická provedení.

Realizovat současné opravy i předchozí termosanaci bylo možné také díky podpoře Moravskoslezského kraje, který z „Programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí“ přispěl celkovou částkou ve výši 550 tisíc korun.

Fotogalerie