Společnost
10/12/2016 ČTK

Unikátní výstava: královské koruny 83 panovníků v Ostravském muzeu

Repliky korun Karla IV., britské královny či vládce Incké říše vystavuje Ostravské muzeum.

Výstava nazvaná Korunovační klenoty v dějinách světa představí 83 replik korunovačních klenotů. Zájemci ji mohou navštívit do 5. března, uvedla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.

Repliky vyhotovil německý zlatník Jürgen Abeler a jeho dílo dosud nebylo takto uceleně veřejně vystaveno. „Zemřel před čtyřmi lety. První koruny vytvořil jeho otec, který Jürgena Abelera k této myšlence přivedl,“ uvedla ředitelka.

Umělecký zlatník podle ní vycházel z fotografií či kreseb. „U řady exponátů mu jejich správci dovolili, aby si mohl detailně prostudovat originál,“ řekla Kábrtová.

I když jde o kopie, většina je vyrobena ze zlata. Na ozdobu jsou použity nejen umělé kameny, ale i diamanty. Cena sbírky je tak poměrně vysoká. Pojištění korun se pohybuje od 500.000 do čtyř milionů korun.

Mimo replik korunovačních klenotů z Evropy Ostravské muzeum představí i skvosty, které nosili panovníci známých říší Asie, panovníci v Americe či panovníci afrických kmenů.

Vystavena bude například Svatoštěpánská koruna Uherského království či rakouská císařská koruna doplněná o jablko a žezlo. Zastoupena bude také škála korun dosud vládnoucích panovníků Velké Británie.

Vystavena je i replika koruny Karla IV., kterou byl korunován římsko-německým králem. V Ostravském muzeu je už podruhé, před šesti lety byla součástí výstavy Král, který létal – Jan Lucemburský.

„Karla IV. si připomeneme ještě korunou Svaté říše římské, Svatováclavskou korunou a železnou korunou Lombardie. Všechny tyto čtyři koruny měl Karel IV. právo nosit,“ řekla ředitelka.

Exponáty doplňují fotografie nejznámějších evropských korunovačních katedrál. Výstavou Korunovační klenoty v dějinách světa se muzeum připojuje k završení letošních oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. Zároveň stak zahájí oslavy 750 let od první písemné zmínky o Ostravě.

Sdílejte článek