Nejnovější zprávy: ​Hněv, film o hornících, který výjimečně není z Ostravy Při střetu osobního a nákladního auta zemřel člověk

Společnost

Unucka: Klimkovické lázně mohou v příštích týdnech zachránit stovky životů

​Jako člen krajského krizového štábu, který dnes řešil jak, kde a kdy, si dovoluji připojit svůj názor na vyčlenění Sanatoria Klimkovice jako jednoho ze záchytných center pro seniory.

Jakub Unucka. Foto: Vladimír Pryček

Téměř každý z nás má v rodině nějakou tu stařenku či stařečka. Někteří jsou čiperní, jiní stonají. Někteří jsou sami doma, někteří u dětí a někteří v domovech pro seniory.

Jeden takový dům s pečovatelskou službou máme i v našem městě. A právě na klienty těchto zařízení je zaměřeno naše opatření.

Musíme napříč krajem vyčlenit několik set postelí, aby se případná nákaza nešířila v domovech pro seniory a jiných ústavech. Bohužel v těchto případech se nemoc šíří velmi, velmi rychle a počet úmrtí je velmi vysoký.

Klimkovické lázně tak v příštích týdnech mohou reálně zachránit několik set lidských životů. V našich lázních budou ubytováni ti klienti sociálních ústavů, kteří nejsou nakaženi, ale musí být v karanténě.

Třeba proto, že byli v nemocnici a mají se po operaci vrátit zpět do svého domova. Nebo proto, že se nákaza vyskytla u někoho z personálu a v jejich domově nejde udělat karanténa.

Areál jsme vybrali zejména kvůli blízkosti Fakultní nemocnice Ostrava, protože v případě jakýchkoliv problémů může být pacient převezen opravdu rychle. Areál Sanatorií bude uzavřen, nebude docházet ke kontaktu osob zvenku s lidmi v karanténě.

Personál bude vybaven ochrannými pomůckami podle doporučení hygieniků. Pokud budou všichni dodržovat pravidla, nákaza se nemůže šířit ani uvnitř areálu a už vůbec ne ven.

Klimkovičtí občané tak mohou být klidní. A mnoha klimkovickým zaměstnancům lázní může tato činnost zachránit práci, protože běžní klienti se do lázní pravděpodobně delší dobu nedostanou.

A navíc jsem opravdu moc rád, že se v Klimkovicích neobjevily podobně nechutné komentáře občanů, jako v jiných městech, kde dokonce starosta doslova „vyháněl“ stařenky a stařečky z lázeňského areálu. Takovou reakci opravdu nechápu a je lidsky nepřijatelná.

Díky všem za trpělivost a všem hodně zdraví!