Nejnovější zprávy: Residomo se mění na Heimstaden. Nový vlastník má v Evropě 100 000 bytů Ostravský Clinitex vyrobil přes 300 000 ústenek, na pandemii ale nezbohatne

Společnost

Uprchlíky tu nechceme, skandovali lidé ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku

Bouřlivý průběh mělo dnes jednání zastupitelstva ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku, kam by už v pátek měla přicestovat první skupina iráckých křesťanských uprchlíků.

Jejich dočasný pobyt vyvolal mezi částí obyvatel nevoli a většina z asi sedmi desítek z nich, kteří se účastnili zasedání, dala hlasitě najevo, že je v obci nechce a nebudou v ní vítáni. Miroslav Nogol, starosta obce, kde žije zhruba 800 lidí, se přítomné snažil přesvědčit, že lidem od uprchlíků nehrozí nebezpečí.

Obec chce podle starosty pomoci křesťanům v nouzi, tedy lidem stejného vyznání, jaké převažuje v Evropě. Přítomní obyvatelé obce ale mimo jiné uváděli, že se rozhodovalo „o nich bez nich“.

V diskusi se zajímali o to, jaké budou mít příchozí lidé sociální návyky, z čeho bude jejich pobyt financován či proč se raději nepomáhá českým občanům v nouzi. Vyslovovali rovněž obavy z toho, že bude ohroženo jejich bezpečí.

V místním středisku Karmel se přitom již vše připravuje na příjezd první skupiny běženců, která by měla čítat 14 lidí, celkem jich v zařízení budou přibližně tři desítky.

Ve středisku by měli setrvat asi šest až osm týdnů a měli by se v něm zaměřit hlavně na výuku českého jazyka a poznávání české kultury. Následně se rodiny přestěhují do klasických bytů a projdou dalším asi čtyřměsíčním integračním procesem. Mezitím by v Česku měly získat azyl.

Na jednání dnes dorazilo zhruba sedm desítek lidí, a to nejen přímo z obce. Během zasedání dokonce skandovali, že uprchlíky v obci nechtějí.

Do Prahy v pátek přiletí asi čtyřicetičlenná skupina, kromě Smilovic budou lidé umístěni také v Brně. V Jihlavě už část iráckých křesťanských uprchlíků pobývá.