Nejnovější zprávy: Ze skály pod Kružberskou přehradou spadl horolezec. Na místě zemřel Mladý policista z Ostravy, který měl před svatbou, zahynul. Rodině mají pomoci sbírky

Byznys

Úspěšný byznys: Lanex dodá do Ruska lana k upevnění tankerů v přístavech

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů.

Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku.

"Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Produktový manažer Lanexu pro ruské trhy Georgij Kezua uvedl, že zakázka je výsledkem půlroční akviziční práce na ruském trhu.

"Na jejím základě jsme získali informace o potřebách klientů. Nastavili jsme správně cenovou hladinu tohoto sortimentu a parametry zboží tak, aby byla společnost Lanex pro zákazníka atraktivním partnerem," uvedl Kezua.

Nový typ lana z vysokopevnostního polyetylenu vyvinul sám Lanex. "Unikátní lano má při stejném průměru až o 30 procent vyšší pevnost než lana ocelová a při stejné hmotnosti je až osmkrát pevnější. Navíc plave na vodě," řekla Gračková.

Aktuální výsledky firmy jsou podle mluvčí i přes koronavirovou krizi velmi dobré. Vyrábí až 85 procent běžné produkce. Potýká se přitom s nedostatkem zaměstnanců, protože až polovinu pracovníků ve výrobě tvoří Poláci, kteří mají stále problém dostat se do zaměstnání.

"Zájem o nabízený sortiment, který Lanex dodává do 90 zemí, trvá i přes výpadky různých trhů v závislosti na postupu pandemie," uvedla Gračková.

Lanex vyváží 90 procent své produkce, především na trhy EU a Ruska. Firma své výrobky dodává většině velkých světových armád, včetně armád USA, Ruska nebo Izraele.

V roce 2018 dosáhla obratu 750 milionů korun a zisku 35 milionů korun, loni činil obrat přibližně 800 milionů a zisk podle předběžných údajů stoupl asi o 40 procent.

Firma má více než 400 zaměstnanců.