Byznys
25/12/2015 Jaroslav Baďura

Uspět na trhu je občas nadlidský výkon, říká ředitel Třineckých železáren Jan Czudek

Generální ředitel Tineckých železáren Jan Czudek v rozhovoru pro Magazín PATRIOT hodnotí uplynulý rok, ekonomické výsledky firmy, ekologické investice, ale i působení třineckých hokejistů.

Pane řediteli, rok 2015 se chýlí ke konci – můžete shrnout nejdůležitější události v železárnách?

Patrně k nejvýznamnějším událostem patří spuštění všech nových ekologických zařízení, které jsme začali stavět předloni, a které snižují v našem okolí množství prachu v ovzduší. Třinecké železárny se v posledních letech intenzivně zabývají zvyšováním přidané hodnoty produktů, takže ani letošek nebyl výjimkou. Investice do nových technologií jsou pro rozvoj firmy velmi důležité, letos například stavíme dvě nové žíhací pece pro zlepšení technologických a materiálových vlastností tyčí a drátů, které patří k nejprodávanějším výrobkům. Také jsme letos zahájili dlouho plánovanou investici do modernizace koksovací baterie. Jde o investici přesahující miliardu korun, která bude pokračovat i v příštím roce. Generální oprava baterie prodlouží její životnost o dvacet let. Naše konkurenceschopnost se díky postupující modernizaci zvyšuje a nové projekty, které realizujeme, či připravujeme, by ji měly dále podpořit. Ve volné hospodářské soutěži to je devíza, která v blízké budoucnosti rozhodne o úspěšných a poražených.

Co považujete za největší úspěch?

Za velký úspěch považuji to, že se Třineckým železárnám daří i ve složité ekonomické situaci na trhu s ocelí udržovat svou pozici největšího českého výrobce. Věřte mi, že to není jednoduché a že prodat kvalitní české výrobky z oceli na trhu, kde ne vždy panují spravedlivé a rovnocenné podmínky pro všechny hráče, je občas nadlidský výkon.

Co se podle vás naopak nepodařilo nebo dlouhodobě nedaří?

Myslím, že se stále ještě dostatečně nedaří přesvědčit mladé lidi, aby svou budoucnost – a tím myslím perspektivní budoucnost, spojili se světem oceli. Řada lidí vnímá ocelářství jako ošklivou a nebezpečnou práci, ale výroba oceli se dnes vyvinula v obor, který dokáže využít ty nejmodernější technologie a nabízí mladým lidem obrovské možnosti.

Vím, že jste udělali velké investice do ekologizace, jaké jsou vaše plány v této oblasti?

Hodláme v tom samozřejmě pokračovat, většina těchto akcí se opět týká odprášení. Prašnost je jeden z negativních vlivů vznikajících při výrobě železa a oceli. Výše investic by měla dosáhnout k jedné miliardě korun. Ne všechny se budou týkat prachu, chystáme také odsíření aglomerace, která sníží emise oxidů síry do ovzduší, a dokončíme projekt dávkování aktivního uhlí do spalin spékacích pásů obou aglomerací, což sníží emise dioxinů.

Co děláte pro zaměstnance firmy, jaké jsou současné benefity a co chystáte do budoucna?

Naše zaměstnance se snažíme motivovat k tomu, aby je práce bavila a přinášela také odpovídající odměnu v podmínkách našeho kraje, kde se průměrná hrubá mzda pohybuje na úrovni 23 600 korun. U nás přesahuje 28 tisíc korun. Kromě toho naši pracovníci získávají další benefity. Ať už jde o příspěvek na obědy v maximální možné výši, penzijní připojištění, kapitálové životní pojištění, a nebo na poukázky na různé aktivity dle vlastního výběru v průměrné hodnotě přesahující 3,5 tisíce korun, které mohou využít různorodě. Na rekreaci, vzdělávání, relaxaci či hokejovou permanentní vstupenku. Huť mimo to přispívá na činnost odborového svazu zejména na dětskou rekreaci a další aktivity.

Jaké máte plány v oblasti společenské odpovědnosti – co děláte nyní a o čem uvažujete?

Každý rok se snažíme část hodnoty, kterou nám dává výroba ocelových produktů, vracet regionu, kde vzniká díky úsilí místních lidí. Těch cest je několik. Například výsadba zeleně v místních parcích i kolem hutě, podpora vzdělávání dětí, nákup stavebnic pro mateřské školky, nebo dobrovolnické dny našich zaměstnanců, v nichž pomáhají místním neziskovým organizacím a řada dalších. Mně osobně se velmi zamlouvá sponzoring sportovních aktivit dětí a mládeže a pořádání ozdravných pobytů v Tatrách pro děti z místních škol. V tom všem samozřejmě budeme pokračovat a případně ještě některé činnosti rozšíříme.

Co říkáte na současné výkony třineckých hokejistů?

Ve sportu je to jako v životě, prostě se jednou daří a jindy ne. Kluci dělají maximum pro to, aby během utkání dávali góly, a jsou z toho, že se to zatím nedaří, sami zklamaní stejně jako fanoušci. Ale neztrácíme naději, že se nám dařit začne. Prostě jednou se ta karta obrátí a ta energie vynaložená na cvičišti se nám na bojišti určitě vrátí.

Co byste popřáli nejen zaměstnancům huti do Nového roku?

Přeji všem především zdraví, protože bez toho jsou ostatní věci zbytečné. A také nám všem přeji, abychom mohli i nadále žít a pracovat v klidu a míru.

Sdílejte článek