Nejnovější zprávy: Řidič nevybral zatáčku a skončil se zraněním v příkopu Kam dnes na oběd? Do "Palačinkárny" Café au père tranquille!

Kultura

Úvod Polských dnů přinesl skvělý koncert v Českém rozhlasu

​Český rozhlas Ostrava si 100 let od založení republiky připomněl koncertem české jazz - rockové formace Jazz Q a polské skupiny SBB. Koncert byl jednou z prvních akcí Polských dnů.

Ilustrační foto: martinkratochvil.com

Dvoj koncert vysílalo společně s Českým rozhlasem Ostrava živě také polské rádio Katowice a rádio Opole. O koncert, který se konal ve Studiu S1 Českého rozhlasu Ostrava, byl velký zájem. Večerem provázela dvojice moderátorů Robert Piskala a Bartek Gruchlik z polského rádia Katowice.

Celý večer byl ke shlédnutí v rámci živého vysíláni na Youtube kanále Českého rozhlasu Ostrava.

Úvodní kapelou byla česká skupina Jazz Q v čele s vynikajícím klávesistou Martinem Kratochvílem. Formace Jazz Q zahájila svou kariéru v roce 1964. Na kontě má několik dlouhohrajících desek. Její tvorba je oceňována laickou i odbornou veřejností.

Skupina během hodinového koncertu zahrála skladby napříč svým repertoárem, včetně písní z posledního alba Talisman. Vystoupení provázely vtipné komentáře frontmana kapely. Koncert byl ideálním mixem pomalejších a energicky laděných skladeb. Celá skupina byla ve skvělé formě.

V druhé části večera vystoupila polská skupina SBB, která má nezastupitelné místo na polské hudební scéně již několik desítek let. Hudební skupina SBB se zrodila okolo multiinstrumentalisty a zpěváka Józefa Skrzeka.

Kapela během své kariéry hraje směs blues-rocku a progresivního rocku. Typický zvuk SBB je založen na klávesách a syntetizérech, které doplňuje excelentní elektrická kytara pod taktovkou Apostolise Anthimose.

Hodinový set mapoval takřka celou kariéru skupiny, která během vystoupení zahrála své největší hity. Ve studiu rozhlasu naplno vynikl zvuk minimoogu, spolu s podmanivými vokály frontmana kapely.

Muzikanti předvedli dechberoucí hudební show a diváci v sále je odměnili dlouhým potleskem.