Kultura
15/06/2023 Petr Broulík

V Bílovci startuje festival Unplugged 2023, organizují ho studenti

Dnes startuje v bíloveckém kulturním domě festival Unplugged 2023, který už od roku 1996 organizují studenti tamního Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci. Na divadelní představení a hudební vystoupení zvou také letos veřejnost.

Letošní ročník festivalu je výjimečný tím, že na něm nehrají pouze absolventi gymnázia nebo současní žáci, ale studenti po delší době pozvali také kapely z okolí. Mimo jiné se po několika letech na pódium Unpluggedu vrátí krnovský Big Band, který je úzce spjat se začátky festivalu.

„Zároveň jsme si dali letos záležet, aby se každý den objevily různé hudební žánry, například kapela Kámo, vsetínská skupina Busk It, ostravská kapela Brants a bílovecká seskupení Among Us All, Kapari a Neminem,“ říká Veronika Tížková, studentka 4. ročníku gymnázia a hlavní organizátorka festivalu. „Také divadlo má letos novou formu. Nepůjde o jeden příběh rozdělený do několika scének, ale o jednotlivé samostatné vsuvky,“ dodává.

„Festival je unikátní tím, že ho připravují sami studenti. Na přípravách se podílí zhruba sedmdesát žáků, pomáhají i absolventi a příznivci festivalu. Tato zkušenost je pro žáky je doslova praktickou školou života,“ míní ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci Pavel Mrva.

Žáci festival připravují do všech detailů, od jeho propagace po získávání finančních zdrojů. „Cením si toho, kolik svého volného času, včetně víkendů, přípravám festivalu věnují,“ dodává ředitel.

Hlavní organizátorka festivalu Veronika Tížková upozorňuje, že příprava festivalu začíná hned v září, kdy studenti chystají vánoční Unplugged. „To je taková generálka letního festivalu,“ poznamenává dívka, která oceňuje i to, kolik životních zkušeností organizátoři akce v průběhu příprav získali. „Příprava Unpluggedu vyžaduje spolupráci a respekt, zodpovědnost a samostatnost a je při ní velký prostor na seberealizaci studentů. Myslím, že to všechno se nám bude hodit při studiu na vysoké škole, ale i v dalším životě,“ konstatuje.

Vstupné je 130 korun na čtvrtek a 150 korun na pátek, vstupenka na oba dny stojí 200 korun

Sdílejte článek